Реши ја надуеноста и грчевите во стомакот

Си го чувствуваш стомакот тежок како балон, едноставно како желудникот да не ти работи и ништо да не ти вари. Ти се јавуваат повремени грчеви, некогаш дури имаш и чувство на мачнина, а не ретко знае да ти се јави, час запек-час пролив. Па знае и по јадење да ти се јави печење во “лажичката“ и жиговина. Во основа немаш органски промени, се покажува дека желудникот ти е здрав, но симптомите и натаму ти се присутни.

Што ми се случува?, се прашуваш. 

Неповторлива понуда на Vitamin C Serum за 590 ден. + Подарок CLINOX

ЗА ДА НАПРАВИТЕ НАРАЧКА КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Сето ова е јасен аларм дека се мачиш со лошо варење на храната. Логично е, оти тешката храна и намалената физичка активност, особено во зимскиот период, го земаат данокот.

Но, од решението на проблемот не те делат многу чекори. Со три лажички дневно од растителните влакна на  Dr. Viton – Bio fiber, распоредни три пати во денот ќе и кажеш збогум на надуеноста, грчевите, болките во стомакот. Ќе се чувствуваш полетно и подготвено за секој нов ден.

Се што треба е една кафена лажичка од растителните влакна на Dr. Viton – Bio fiber  да ја раствориш во голема чаша вода, но може и сок или друга негазирана напивка (240мл) и да ја испиеш по оброкот (појадок, ручек, вечера).

Растителните влакна не му даваат енергија на организмот, но имаат многу значајна функција во системот за варење. Тоа се сложени јаглехидрати кои имаа клучна улога во целокупното здравје. Нивната вискозна структура делува на дигестијата, даваат ситост и помагаат при контрола на нивото на шеќерот во крвта, што е важно при спречување и контрола на шеќерната болест и дебелината. Кога поминуваат низ системот за варење, тие впиваат многу шететни (остатоци од лекови, отрови) и вишок материи (пр. холестерол) кои треба преку столицата да се исфрлат од организмот.

Недоволниот внес на растителни влакна доведува до успорена работа на цревата, што подоцна доведува до сериозни болести на дигестивниот систем, па дури карцином на дебелото црево.

Растителните влакна во прав од акација помагаат да се регулира нивото на холестерол. Ефикасни се и во намалување на вкупното ниво на холестеролот и на ЛДЛ или лошиот холестерол, а промовираат и здравје на кардиоваскуларниот систем. 

Освен што придонесува за чувство на ситост и помага во подобрување на редовноста на здрава столица, растителните влакна од акација може да помогнат и во намалување на вишокот телесна тежина.

  • Во студија од 2008 година на Универзитетот во Болоња, Италија била тестирана таа идеја со додавање на разни видови растителни влакна во диетите на луѓе кои се обидувале да ослабат. Истражувачите откриле дека влакната од акација, за разлика од останатите влакна, помогнале доследно и значајно да се намали индексот на телесна маса без да предизвикаат тегоби во цревата. Истовремено е откриено дека растителните влакна од акација не предизвикуваат непријатни цревни гасови, кои вообичаено на почетокот се јавуваат со примена на останатите растителни влакна.

 

  • Друго истражување потврдило дека влакната од акација се фикасни за смирување и решавање на состојбите на запек и на пролив и дека се многу корисни за ублажување на симптомите на нервозни црева.

 

ПРИДОБИВКИ ОД РАСТИТЕЛНИТЕ ВЛАКНА ОД АКАЦИЈА ВО DR.VITON-BIO FIBER

 

ПОТТИКНУВААТ РАСТ НА ДОБРИ БАКТЕРИИ

Влакната од акација се пребиотик кој има можност да ги одржува добрите бактерии во микробиомот и со тоа доведува до здрава средина во дигестивниот систем. Балансиран, здрав микробиом се состои од најмалку 85% корисни бактерии (наречени пробиотици), и само 15% од лошите можат да ти го уништат здравјето. Проблемот е што современи животни навики честопати ја осиромашуваат пријателската флора која е врзана со бројни животни функции.

ПОМАГААТ ВО СМИРУВАЊЕ НА ЧУВСТВИТЕЛНИОТ СТОМАК

Влакното од акација ферментира многу поспоро во однос на било кое друго растително влакно. Студиите покжуваат дека цревните бактерии ги ферментираат добро влакната од акација во дисталниот (или последниот) дел од дебелото црево, додека повеќето други пребиотични влакна се ферментираат веднаш во првиот дел од дебелото црево, што доведува до ненадејно ослободување на гасови. За лицата кои се подложни на надуеност и гасови, влакното од акација се докажува како неверојатно ефикасно, дури и во високи дози.

ОДРЖУВААТ ЗДРАВА ТЕЛЕСНА ТЕЖИНА

Како одличен извор на растворливи влакна, акацијата создава чувство на ситост, со што се губи искушението за посегање по нездрава храна. Со апсорбирање на водата во цревата и желудникот за да се формира гел, влакната од акација создаваат чувство на заситеност до следниот оброк.  Овие влакна поддржуваат апсорпција на гликоза во крвотокот, што помага да се намалат брзите приливи на инсулин кои можат да доведат до варирање со килажата.

ОДРЖУВААТ ЗДРАВА БАРИЕРА НА ЦРЕВАТА

Здравата заштитна бариера на цревата ги блокира отровите и опасните бактерии, а истовремено им дозволува на нутриентите да поминат низ крвотокот што е клучно за целокупното здравје, имунолошката функција и благосостојба на целиот организам.  Влакната од акација ја градат заштитната бариера со поттикнување на раст на специфични видови на корисни бактерии на цревата кои произведуваат масни киселини.

Не ја потценувај важноста на растителните влакна за твоето здравје. Твојот микробиом (заедница на микроорганизми кои живеат во човекот)  не може да функционира без нив. Земи Dr. Viton – Bio fiber  и уживај во доброто здравје.

Dr.Viton – Biofiber можете да го нарачате онлајн

https://alfalab.mk/proizvodi/dr-viton-bio-fiber/

Dr.Viton – Bio fiber може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, Зегин… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)