Зошто ти треба пролетна детоксикација?

Се чувствуваш уморно, исцрпено, поспано? Те мачи раздразливост и имаш тегоби како лошо варење, лош тен, проблеми со кожата? Потребна ти е детоксикација на организмот, која е најдобро да се спроведе најмалку два пати годишно: во пролет и есен.

Што е детоксикација?

Детоксикација е чистење на организмот од токсини, тешки метали и вишок течности кои секојдневно се таложат и се внесуваат во организмот преку храна, пијалаци, алкохол, цигари, лекови и поради нередовно движење.

Детоксикацијата на организмот ги оживува клетките, ја подобрува работата на органите и му дава енергија на целиот организам. Затоа е неопходно да се спороведе најмалку два пати во годината и така да се спречи појавата на многу проблеми и болести.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Детоксикацијата има позитивен ефект на зголемувањето на енергијата, концентрација, на менталните способности, слабеењето, целулитот, на подобрување на дигестијата, како и на решавање на проблемите со кожата.

Како да се направи детоксикациски план?

Во чистењето на организмот вклучени се органите од дигестивниот систем, црниот дроб и бубрезите, па при детоксикацискиот план потребно е да се насочиш кон нив. За отстранување на вишокот течности заслужни се бубрезите, а за отстранувањето на токсини и тешки метали од црниот дроб и органите за варење.

Детоксикацијата се спроведува целно, за да се прочисти целиот организам, почнувајќи од цревата, црниот дроб, кожата и крвта. Така телото се прочистува и обновува.

Детоксикацискиот план треба да се состои од следниве елементи:

  • Избегнување на рафинирани намирници (бело брашно, шеќер, масло, бисквити и благо воопшто)
  • Избегнување на конзервирани јадења и јадења од кесичка
  • Да не се пушат цигари, да не се пие алкохол, кафе и газирани сокови, како и сокови со шеќер
  • Намали го внесот на месо и млечни производи и мрсна и пржена храна
  • Зголеми  го внесот на свежо овошје и зеленчук
  • Јади супа од зеленчук
  • Да се пие 1-2 литра течности (вода и билни чаеви)
  • Задолжително да се вклучи телесна активност, како пешачење, трчање, јога или некој спорт
  • Да се вклучат додатоци во исхраната на база на зелени алги, како и растителни влакна кои темелно ќе ги исчистат цревата, црниот дроб и желудникот од наталожените штетни супстанци.

Спирулината Spirulina San Sebastian е докажано ефикасна за регулирање на цревната флора, а со тоа и за правилно функционирање на дигестивниот систем.

San Sebastian Spirulina производот можете да го набавите во аптеките на: Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети … во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Тинекс и во сите подобро снабдени аптеки.

San Sebastian Spirulina можете да го нарачате онлајн

https://alfalab.mk/proizvodi/san-sebastian-spirulina/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
*(Достава до домашна адреса со брза пошта)