Како хијалуронот ја хидрира кожата на твоето лице

Веројатно досега повеќепати си слушнала дека хијалуронската киселина прави да изгледаш помладо и поубаво. Но, колку навистина знаеш за неа, како се употребува и зошто е толку добра за твоето лице? Дознај баш се!

  • Што е хијалуронска киселина?

Хијалуронската киселина за лице е комплетно природна и безбедна супстанца и можеш без страв да ја користиш со цел длабински да го хидрираш и подмладиш лицето. Интересен е фактот дека оваа супстанца воопшто и не е киселина, туку всушност е вид на шеќер – гликозаминогликан. Тоа е долг ланец на молекули на јаглехидрати кои имаат способност да задржат огромна количина на вода.

  • Зошто е добра за лицето?

Основна карактеристика на хијалуронската киселина е способноста на кожата да и ја обезбедува неопходната влажност. Причините за појава на брчки се различни, но една од главните е сува кожа и последиците од прекумерно изложување на сонце и УВ зраците кои ги уништуваат колагенските нишки и еластичноста на кожата.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Хијалуронот за лице и помага на кожата да ја одржи влажноста и колагенот и да остане еластична и флексибилност. Поради тоа, е неминовен дел од негата на лицето и еден вид на фонтана на младоста.

Dr. Viton – Hyaluronic Acid Serum е концентрат на хијалуронска киселина  надополнета со уште неколку состојки за длабинска хидратација и подмладување на кожата на лицето.

  • Како делува хијалуронста киселина и зошто ги има овие својства?

Оваа киселина задржува многу поголема маса на течности  од сопствената. Еден гра, хијалуронска киселина е во состојба за себе да врзе шест литри вода.

Поради тие причини, одлична е за кожата на лицето бидејќи:

Ја хидрира сувата и безживотна кожа. Хијалуронот и ја враќа влажноста, еластичноста и флексибилноста на кожата.

Ги намалува брчките. Бројни клинички студии покажале дека препаратите базирани на хијалурон веќе за еден месец покажуваат видливи резултати на ова подрачје, за разлика од плацебо производите кои биле користени во студиите и кои не дале никаков ефект.

За убава кожа без брчки, важен е и колагенот. Тој е заслужен за структурата на кожата и нејзините слоеви и замислете го како еластично платно. Кога еластинските влакна се кинат, тоа престанува да е растегливо. Исто е и со твојата кожа. Кога кожата е сува и дехидрирана, овие нишки полесно пукааш и така се појавуваат брчки на лицето. Таму каде што кожата е најтенка, тие нишки се најчувствителни и затоа се појавуваат првите брчки околу очите. Е, тука на сцена настапува хијалуронот кој има задача да ги хидрира и опорави колагенските нишки и да спречи нивно пропаѓање.

Со Dr. Viton – Hyaluronic Acid Serum ТИ ја имаш моќта над твоето лице! Избери негувано, свежо и затегнато лице без оглед на годините!

Dr. Viton – Hyaluronic Acid серумот е достапен во аптекитe на:  Еурофарм, Виола, Бети во други подобро снабдени аптеки, како и во дрогериите на dm и Cosmo – Тинекс!

Можеш да го нарачаш и онлајн на: 

https://alfalab.mk/proizvodi/hyaluronic-acid-serum/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821 (Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот ) .

Dr. Viton – Hyaluronic Acid серумот може да ти го доставиме и на твојата домашна адреса со брза пошта!