Волшебен микс од пченична и јачменова трева: 15 придобивки за кои никогаш не сте знаеле

Пченичната трева можеби изгледа како нормална трева но, таа заедно со јачменовата, спаѓа во најмоќните природни агенси за детоксикација. Всушност, само 28гр. пченична трева е еквивалентно на хранливата вредност на повеќе од 2 килограми лиснат зелен зеленчук!Богатите и зелени листови на јачменот се одлични чувари на здравјето, а острината на пченичната трева ќе ја разбуди и острината на енергијата во вашето тело. Нивната борба е разновидна, нивниот спектар е широк. Без разлика дали се работи за намалување на тежината или како превентива на имунитетот при борба со ракот, моќната комбинација на пченичната и јачменовата трева ги покрива сите области од човековото здравје. Пченичната трева содржи повеќе од 90 минерали, вклучувајќи калиум, калциум, магнезиум и натриум, како и ензими од суштинско значење и 19 амино киселини. Јачменовата трева е богата со бета каротен, витамини Б1, Б2, Б6, Б12. Следните 15 начини за користење на моќниот микс од пченична и јачменова трева ќе му ги покаже на вашето здравје новите можности.

1. Намалување на апетитот

Пченичната трева е толку многу полна со хранливи состојки што на вашето тело не е гладно за друга храна за да компензира за било каков недостаток на витамини или минерали. Сокот од пченична и јачменова трева секое утро на празен стомак, ќе ви даде енергија и може да го спречи прејадувањето.

2. Ја стимулира циркулацијата

Пченичната трева има способност да го зголеми износот на кислород во крвта, што го прави одличен начин за стимулирање на циркулацијата. Освен што можете да го пиете сокот од пченична и јачменова трева можете исто така, да користите памук за да се триете со сокот околу лицето и вратот поради проширување на крвните садови и да овозможите повеќе циркулација на површината на кожата.Бета каротенот од јачменовата треба и аминокислените во пченичната трева се сѐ што ви е потребно за квалитетна кожа. По нанесувањето, исплакнете и избришете го лицето со сува крпа.

3. Подобро варење

Јачменовата трева е богата со витамин Б па, наместо да посегате по антациди за ублажување на металоиди или варење, внесете го миксот од зелени треви во вашата дневна исхрана и искористете го количеството на витамин Б и амино киселините и ензимската содржина од пченичната трева. Од синдром на иритирано дебело црево до чирови, амино киселините кои се наоѓаат во пченичната трева ќе го забрзаат варењето, додека витамините од јачменовата ќе креираат заштитна обвивка која е одлична за подобрување на варењето на храната. Пченичната трева дури и ги чисти вашите црева од затекнат отпад и мукози.

causes-knee-pain-detail

4. Лекувајте го артритисот

Здравствените експерти веруваат дека пченичната трева е ефикасна за лекување на артритис. Хлорофилот се смета дека е корисен за артритис, а пченичната и јачменовата трева содржат многу хлорофил! Хлорофилот е одличен против воспалението, кое се поврзува со болки во зглобовите.

5. Намалување на заморот

Кога ќе се заморите, вашето тело се лишува од одмор и има ослабен имунолошки систем. Хлорофилот помага да се зголеми снабдувањето со кислород во клетките и ткивата во вашето тело, кои придонесуваат за регенерација на клетките, исцелување на телото и намалување на симптоми на замор.

6. Ослободете се од лош здив и мирис на телото

Пченичната трева е природен телесен дезодоранс и редовното консумирање или примена на сок од пченична и јачемова трева, може да помогне да се ослободите од реата по природен пат. Јачемовата трева содржи ензими кои имаат способност да ги елиминираат токсините од устата, кожата и телото.

Пченичната трева е природен телесен дезодоранс и редовното консумирање или примена на сок од пченична и јачемова тревнзими кои имаат способност да ги елиминираат токсините од устата, кожата и телото.

7. Лекувајте рани на кожата

Со регенерирање на клетките, сокот од пченична трева може да ги лекува кожните рани и да помогне да заздрават побрзо. Нанесете со памук од сокот од пченична трева на кожата и оставете го така неколку минути пред испирање и сушење со сува крпа.

white-smiles

8. Спречување на расипување на заби

Направете гаргара со сок од пченична и јачемова трева во устата за неколку минути и така ќе ги повлечете сите токсини и повторно ќе ги минерализирате забите. Заменете го грубото миење на устата со пченична трева.

9. Чистење на црниот дроб

Пченичната трева е веројатно најдобро позната поради нејзините ефекти врз црниот дроб. Активноста на црниот дроб е таму каде што телото ја внесува храната, а со своите својства за детоксикација

10. Лекувајте изгореници

Исто како што пченична трева е во можност да лекува рани, таа, исто така, може да го забрза процесот на заздравување на изгореници. Со памук нанесете сок од пченична трева на кожата и оставете ја неколку минути пред испирање и сушење со сува крпа.

11. Стабилизирање на нивоата на шеќер во крвта

Јачменовата трева ги подобрува нивоата на гликозата и липидите, што значи дека тоа е одлична алатка за справување со дијабетес и стабилизирање на шеќерот во крвта.

12. Ги чисти синусите

Вдишување на сокот од пченична и јачменова трева преку носот помага да ги исчистите синусите со повлекување на токсините и растурање на слузта.

kimberly-Snyder-cn-ggs-copy

13. Ревитализација на кожата

Тревата од јачмен и пченка има капацитет да ги регенерира клетките на кожата и тоа е корисно за тенот. Користете ја секојдневно или нанесете го сокот директно на кожата за да се ослободите од акните, да се надмине сувоста или егземата и да се излекува губењето на боја на кожата.

14. Превенција од рак

Поради своите потентни својства за детоксикација, пченичната и јачменовата трева дејствува за да ја задржи крвта чиста и со кислород, како и одржување на висок број на црвените крвни клетки. Ракот успева во средини со малку кислород , така што пченичната и јачменовата трева, во неколку случаи докажале дека придонесуваат за превенција на ракот.

15. Го зајакнува имунитетот

Како што зимата наближува, останете подалеку од било какви настинки со имунитетот кој ви го овозможуваат дневните дози на витамини од јачменовата и минерали од пченичната трева. Тие ќе го задржат силно вашето тело и ум  и ќе ве направат имуни и агилни од болести.

unnamed