Исчисти ги масните пори и досадните акни со алое вера

Алое вера е растение кое расте диви и има густи, назабени лисја.  Во внатрешноста на листовите има гел кој се користи локално за да се смири кожата која е изгорена или иритирана, а некои луѓе го користат за лекување на акни.

Антибактериските својства на алоето веројатно ја прават ефективна за локална употреба за лекување на акни.

Употреба за акни

Алое вера долго време се проучувало кога се користи во комбинација со традиционалните лекови и третмани против акни и резултатите биле значајно ветувачки. Кога станува збор за кожа, алое вера е прво нешто што ни паѓа на памет и затоа се користи за смирување на кожата.

Ние знаеме дека алое вера има анти-воспалителни, антибактериски и антиоксидантни својства. Со векови се користи за чистење на раните, за ослободување болка и зараснување на изгореници.

Се нанесува гел од алое вера на проблематичното место и ќе го поттикнете протокот на крв во вашата кожа и ќе ги убиете штетните бактерии.

Исто така, можете да ги третирате местата за пробивање на акните, да го оставите алоето преку ноќ и да го измиете наутро за да го намалите црвенилото и иритацијата.

Маска за лице од алое вера, мед и цимет 

Алое вера има антибактериски својства кои можат да помогнат во контрола и намалување на бактериите што предизвикуваат акни. Две други состојки кои го имаат истиот ефект се цимет и мед.

Со комбинирање на сите три за домашен третман ќе ги зголемите шансите за мазна кожа без акни. 2 лажици чист мед се меша во 1 лажица чиста алое вера. Смесата треба изедначена, но не течна.

Измешајте 1/4 супена лажица цимет пред да ја нанесете маската на лицето и одморете се додека не поминат 5-10 минути. Исплакнете темелно по нанесувањето.

Маска од алое вера и сок од лимон

Маската за лице со алое вера и сок од лимон ќе му даде на лицето освежен изглед додека ги чисти вашите пори и убива некои од бактериите кои би можеле да ги предизвикуваат вашите акни. Некои клинички испитувања покажаа дека овошни киселини, како оние содржани во сок од лимон, се ефикасни средства за чистење на акните.

За оваа маска, користете чиста алое вера како основа, додавајќи околу 1/4 лажичка сок од лимон. Направете ја рамномерна смесата, но не многу течна.  Оставете ја мешавината на кожата 5 до 10 минути пред целосно испирање.

Маска од алое вера, шеќер и кокосово масло

Ако сте заинтересирани за природни лекови за акни, можеби ќе сакате да го комбинирате алое вера со кокосово масло и шеќер. Вашата кожа се ослободува од мртвите клетки кои можат да ги блокираат порите.

Шеќерот може нежно да ги избрише овие стари клетки, чистејќи ја патеката за алое вера да навлезе во вашата кожа и да стимулира здрав раст на кожата. Кокосовото масло има свои антибактериски својства. Главната киселина во кокосовото масло е проучена и се покажа како ветувачка терапија со акни.

Мешањето на сите три заедно може да ја направи кожата мазна и освежена. Користете кокосово масло како основа, додавајќи околу 1/2 чаша кокосово масло во 1/2 чаша суров или бел шеќер и добро мешајте. Истурете во 1/4 чаша чист гел од алое вера гел. По употреба добро измијте со вода.

Многу креми и производи за третман на акни вклучуваат алое вера. Ако не користите производи со алое вера во нив, може да размислите да барате нешто за да додадете во вашата рутина.

Алое Вера има антиинфламаторни способности кои ја прават популарна состојка во комерцијалните третмани со акни. Проверете ги списоците на состојки во делот за третман на акни за да видите како можете да додадете повеќе алое вера во режимот за нега на кожата.