Пијте кафе секој ден за да го намалите ризикот од рак на кожа, за здраво срце & за здрав нервен систем

Во САД, ракот на ендометриумот е најчестиот рак на женските репродуктивни органи и влијае на околу 1 на 37 жени во нивниот живот. Но, научниците од Колеџот во Лондон откриле дека конзумирањето на три до четири чаши кафе дневно може да го намали ризикот од рак на ендометријален канцер за 19 проценти, според Американската асоцијација за истражување на ракот. Националниот институт за рак во Националниот институт за здравство и Колеџот за јавно здравје на Универзитетот Јеил објавија дека пиењето кафе би можело да го намали ризикот од рак на кожата, меланом, најсмртоносната форма на рак на кожата, повторно, за една петтина од населението. Понатаму, конзумирањето четири чаши кофеинско кафе дневно се поврзува со 20 процентен намален ризик од малигнен меланом.

Во 2017 година, Харвардската школа за јавно здравство во Бостон објави дека пиењето кафе може да има корист и кај луѓето со дијабетес тип 2, врз основа на три студии кои завршуваат во 2016 и 2017 година, вклучувајќи 48.464 жени во една, 47.510 жени во друга и 27.759 мажи во третата. Сите кои го зголемија внесот на кафе во просек за 1,69 чаши дневно во период од четири години покажаа пад на ризикот од дијабетес тип 2 за 11%. Редовното консумирање кафе било поврзано со намален ризик од цироза на црниот дроб. Црниот дроб често се лути како последица на долготрајна и перзистентна повреда од токсини како алкохол и вируси како хепатитис Ц, но дополнителни две чаши кафе дневно може да го намалат ризикот од цироза за 44%.
Универзитетот во Саутемптон изјави дека соединетите молекули во кафето содржат антиоксидантни и антиканцерогени својства, што може да резултира со пониски стапки на хронични проблеми со црниот дроб, како и дополнителни здравствени придобивки кои ги искусуваат љубителите на кафе. Универзитетот во Единбург професор Питер Хејс додаде уште едно откритие: „Ние покажавме дека кафето ја намалува цирозата и рак на црниот дроб. Кафето исто така го намалува ризикот од смрт од многу други причини. Нашето истражување додава докази дека, во умерени количини, кафето може да биде прекрасен природен лек“.

И тоа не е сè
Органското исхрана15 забележа и голем број на други предности што ги уживаат љубителите на кафето, вклучувајќи го и “подобрувањето на расположението, времето на реакција, меморијата, будноста и општата когнитивна функција” 16 најмногу се припишува на високо ниво на антиоксиданти и минерали и процентите што ги даваат по еден шолја кафе:

Рибофлавин (витамин Б-2) – 11%
Пантотенска киселина (витамин Б-5) – 6%
Калиум – 3%
Манган – 3%
Ниацин (витамин Б-3) и тиамин (витамин Б-1) – 2%

Истражувањата покажаа дека кафето може да ја зголеми вашата стапка на интелигенција, бидејќи кофеинот е стимуланс што ги блокира ефектите на аденозин, инхибиторен невротрансмитер во мозокот. Ова во суштина го зголемува невронското отпуштање во мозокот и ослободувањето на други невротрансмитери како допамин и норапинефрин. Кафето може да го заштити вашиот мозок на други начини, вклучувајќи ги и можните намалувања на шансите за развој на Алцхајмерова болест и болест на Паркинсон, најчести невродегенеративни нарушувања во светот

Исто така, се покажало дека помага да се намали ризикот од запушени артерии и срцев удар. Можно е дека пиењето кафе може да ви помогне да изгубите тежина, или барем да ве спречи да стекнете прекумерна тежина. Кофеинот е енергетски засилувач, кој може да предизвика поголема физичка активност, како и помала желба за храна, повеќе ситост.  Ако сте слушнале за ketogenic кафе знаете дека постои специјализиран рецепт дизајниран да го поттикне вашето тело да гори масти, наместо на јаглехидрати за гориво. Тоа подразбира додавање на неколку корисни состојки во вашето кафе во форма на масло со MCT (средно ниво на триглицериди) и суров путер. Кетогените диети се многу ефикасни за оптимизирање на вашата митохондријална функција преку вашата исхрана. Начинот на кој таа работи има се што да прави со согорувањето на маснотиите како примарно гориво, а не шеќери. Кога вашето тело е во состојба да гори маснотии за гориво, вашиот црн дроб создава кетони кои горат подобро од јаглехидрати, создавајќи помалку реактивни кислородни видови и секундарни слободни радикали кои можат да ги оштетат клеточните и митохондријалните клеточни мембрани, протеините и ДНК.