Оваа состојка докажува дека среќата доаѓа преку стомакот

Што се случува со твојот стомак, го дефинира твоето севкупно здравје! За сите здравствени проблеми, недостатоци, состојби, тегоби кои ги имаш,  можеш да го впериш прстот во единствениот виновник – твојот стомак. Поточно, твојот дигестивен систем.

Причината е многу едноставна.

Си слушнал за добри бактерии, нели?!

Тие ја сочинуваат цревната флора и живеат (најголем дел од нив) во дебелото црево. Ги има повеќе од 1000 видови, а бројно, во човековото тело има повеќе бактерии отколку клетки (ова и не е така гламурозен податок). Заедно, имаат слична тежина како и мозокот, така што добро е да знаеш дека тие 2 кг во твојата тежина, ѝ припаѓаат на цревната флора па кога не би била таа, веројатно ти би била послаба.

Но, не и посреќна.

Еве зошто! Бидејќи среќата доаѓа преку стомакот.

Стомакот е второт мозок, зар не? Има илјадници нервни завршетоци, па затоа те боли кога си под стрес, кога си нервозен, па и кога си заљубен.

70 до 95 % од севкупно произведениот хормон на среќа – серотонин, се произведува во стомакот.

Оттука, преку нервните завршетоци во стомакот, се извршува комуникација со централниот нервен систем, односно со мозокот. Оваа врска е обострана. Мозокот влијае врз цревните активности, стомакот и цревата влијаат врз расположението, когницијата и менталното здравје. За ова беспрекорно да функционира, мора да има доволна количина на добри бактерии.

Нарушениот баланс на добри бактерии во цревната флора може да предизвика разни воспаленија

А воспаленијата во организмот можат да предизвикаат бројни штети на дигестивниот систем и се одлукуваат со:

 • Болки во стомакот
 • Констипација
 • Дијареа
 • Забавена дигестија
 • Подуеност
 • Грчеви и гасови
 • Нервозни црева

Бидејќи погоре ја објаснивме врската помеѓу мозокот и стомакот, нарушената цревна флора и појавата на воспаленијата не прават штети само на дигестивниот систем. Расипаниот стомак може да го смени имунолошкиот одговор на телото и да предизвика:

 • Хормонален дисбаланс
 • Проблеми со кожата (појава на дерматит, псоријаза, акни, првут)
 • Променливо расположение (анксиозност, депресија)
 • Косопаст
 • Проблеми со тироидната жлезда

Како да се спречи појавата на воспаленија кои се случуваат во дигестивниот систем?

Редовна консумација на корен од куркума! Оваа живописна состојка е дел од индиската и кинеската алтернативна медицина со векови.

Но, нејзиниот неспецифичен вкус не е за секојдневна употреба. Па добро решение да ја внесувате куркумата во организмот секој ден е во капсулна форма.

Куркумата во себе содржи состојка наречена куркумин, која делува лековито врз дигестивниот систем и цревната флора. Куркуминот го поттикува размножувањето на добрите бактерии во цревната флора. Така, го зајакнува имунолошкиот одговор на дигестивниот систем и спречува појава на воспаленија и нарушување на метаболитичките процеси.

Погрижи се за цревната флора и целиот дигестивен систем со San Sebastian – Turmeric Curcumin. Куркумата во капсули чиј вкус нема да ти стане здодевен, а долго ќе ги уживаш нејзините придобивки. Куркумата во San Sebastian Turmeric (Curcumin) e искомбинирана со биоперин (екстракт од црн пипер) за максимална апсорпција. Со San Sebastian – Turmeric Curcumin, не се грижиш само за добро варење на храната туку за појак имунитет на целиот организам.

Пробај уште денес!

Нарачај San Sebastian Turmeric – Curcumin онлајн: https://alfalab.mk/proizvodi/kurkuma/

Продажни места:
Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

Нарачки на телефон: (02) 3218-821
Секој работен ден од 8:30 до 15:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)