Масен корен и суви врвови?! Што да пиеш за здрава и цврста коса?

Непослушна коса,  разлетани влакненца што стрчат, суви испукани врвови и масен корен?! На ова се сведува твојата коса секојдневно?

Не си единствената која сонува за здрава, цврста и бујна коса! Повеќе од 68% од жените се незадоволни со изгледот на својата коса!

Ја миеш за да не биде масна, а таа само повеќе се масти, а на врвовите е сѐ посува и посува. Веќе се чувствуваш очајно кога е во прашање косата!

Зошто косата се оштетува и доаѓа до нејзино истовремено сушење и мастење?

Прекумерното миење на косата го осиромашува влакното од природните масла, а го стимулира скалпот на прекумерно мастење.

Кога косата е сува, горниот слој од влакното (кутикулите) стануваат крути. Во таквиот случај, на косата ѝ недостасуваат омега-3 масни киселини.

Маслото од чиа семе е најбогатиот растителен природен извор на омега-3 масни киселини. Но, да бидеме реални, колку пати неделно внесуваш чиа во исхраната и колку чиа реално можеш да изедеш?

Како омега-3 масните киселини влијаат врз здравјето на косата?

Алфа-линоленската (АЛА) омега-3 масна киселина во маслото од чиа делува како антиоксидант врз кожата на скалпот. Ја штити косата од слободните радикали и ги блокира ензимите кои го уништуваат коренот на косата и предизивикуваат нејзино опаѓање.

Вистинскиот трик лежи во континуираниот внес на масло од чиа што е невозможно да го постигнете само со чиа во исхраната. Па тука на сцена настапуваат Dr. Viton – Chia Oil софтгел капсулите.

Dr. Viton – Chia Oil претставуваат софтгел капсули од масло од чиа, природно богато со не помалку од 55% омега-3 масна киселина АЛА. Секојдневната употреба на Dr. Viton – Chia Oil придонесува скалпот да биде нахранет што ќе спречи прекумерно мастење, додека влакното ќе биде затворено и заштитено од надворешни влијанија од коренот до врвот. На таков начин ќе се спречи негово пукање и расцветување, а со тоа косата ќе биде поцврста и бујна.

Најдобрата храна за твојата коса се наоѓа во софтгел капсулите со масло од чиа, Dr. Viton – Chia Oil!

Dr. Viton – Chia Oil капсулите се достапни е во во аптекитe на:  Зегин, Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети и во други подобро снабдени аптеки, како и во дрогериите на dm и Cosmo – Тинекс.

Можеш да ги нарачаш и онлајн на: https://alfalab.mk/proizvodi/chia-oil/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821 (Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот)

Dr. Viton – Chia Oil може да ти ги доставиме и на твојата домашна адреса со брза пошта!