Што ти недостасува кога си лошо расположен?

Немаш волја за ништо? Се чувствуваш како сите бродови да ти потонале?! Промените во расположението ти влијаат врз секојдневното функционирање, а се пресликуваат и навечер?! Тешко заспиваш и имаш прекинат сон?

Попусто го бараш решението во медитации, купки и масла од лаванда. Проблемот е длабок, дури до клеточно ниво и се крие во триптофанот.

Никогаш претходно не си слушнал за триптофан?!

Но, секако си слушнал за витаминот Б3. Триптофанот претставува аминокиселина која учествува во создавањето на витамин Б3. Ниацинот е уште познат како витамин Б3 – еден од групата Б витамини кои се грижат за беспрекорна работа на организмот. Витаминот Б3 учестува во повеќе од 400 биохемиски реакции на клеточно ниво и е неопходен за синтеза на хормонот серотонин.

Што се случува кога на организмот му недостасува триптофан?!

За почеток, навистина е лошо да се биде во твое друштво ако ти недостасува триптофан. Расположението ти опаѓа, раздразливоста и нервозата драстично се зголемуваат. Недостатотокот на триптофан, витами Б3 и серотонин значително влијае на мозочните функции, па стануваш порасеан и заборавен, нервозен, нерасположен, хронично уморен.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Триптофанот поттикнува излачување на хормон на среќата

Добро прочитавте! Серотонинот го стабилизира расположението, поттикнува чувство на благосостојба, го регулира апетитот, дигестијата и температурата, а влијае и врз излачувањето на мелатонинот. Со тоа го регулира и циклусот на спиење и го подобрува сонот. Од ова, многу лесно може да се заклучи дека серотонинот со причина го носи епитетот хормон на среќата.

Како да стигнеш до повеќе триптофан?

Маите и Ацтеките ги  уживале продобивките на маслото од чиа уште во древното минато, а напредната наука ги имплементира во нашето секојдневие и денес. Зошто?! Бидејќи чиата е семе богато со аминокиселини, меѓукои и триптофанот.

Триптофанот е есенцијална масна киселина, што значи дека телото само не ја произведува па мора да се внесува. Dr. Viton – Chia Oil софтгел капсулите содржат квалитетно масло од чиа семе кои ќе ти овозможи секојдневен внес на триптофан кој му е потребен на здравиот организам.

Dr. Viton – Chia Oil капсулите го негуваат твоето ментално здравје, а со тоa го подобруваат и физичкото. Со Dr. Viton – Chia Oil капсулите ќе го подобриш и стабилизираш расположението, ќе се чувствуваш порелаксиран и посмирен, ќе имаш повеќе енергија, ќе го регулираш сонот, ќе го подобриш когнитивниот перформанс на мозокот. Што повеќе ти треба?!

Dr. Viton – Chia Oil нека биде твојот вистински извор на среќа!

Dr. Viton – Chia Oil софтгел капсулите се достапни во аптекитe на: Зегин, Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети и во други подобро снабдени аптеки, како и во дрогериите на dm и Cosmo – Тинекс.

Можеш да ги нарачаш и онлајн на: https://alfalab.mk/proizvodi/chia-oil/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821 (Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот)

Dr. Viton – Chia Oil може да ти ги доставиме и на твојата домашна адреса со брза пошта!