Дознај кој е најновот тренд за нега на безживотната кожа!

Природата ти нуди безброј солуции за да ја негуваш кожата и да ја одржиш нејзината младост, но ниту една од нив не може да се спореди со моќните омега-3 масни киселини.

Рибата не е единствениот извор на овие бесценети хранливи состојки како што мислеше досега. Подеднакво моќен извор е чиа семето, а маслото од чиа е вистински концентрат на омега-3.

Затоа, жените кои секојдневно консумираат само половина лажичка масло од чиа семе богато со омега-3, по 12 недели ја зголемиле хидратацијата на кожата за 39%, а нивната кожа станала значително помалку груба и помалку чувствителна.

Само редовната консумација на омега-3 поттикнува позитивни промени на кожата, затоа Dr. Viton ги создаде Chia Oil софтгел капсулите за лесно да дојдеш до неопходната доза омега.

Dr. Viton – Chia Oil софтгел капсулите содржат дури 1.000 мг органско масло од чиа кое е составено од 55% алфа-линоленска киселина, додека остатокот го сочинуваат останати омега-3 масни киселини.

Зачудувачки се моќите на чиа маслото во однос на сите останати растителни масла кои изобилуваат со омега-3 масни киселини. Колку за споредба, маслото од чиа содржи 30% повеќе омега-3 во однос на маслото од лен.

Почни уште денес да ги пиеш Dr. Viton – Chia Oil софтгел капсулите и поттикни ја убавината однатре и таа за миг ќе се рефлектира однадвор. Патем, ќе собереш еден куп бенефити за целокупното здравје.

Еве како точно Dr. Viton – Chia Oil софтгел капсулите делуваат на кожата:

Ја заштитуваат кожата од сонце

Омега-3 масните киселини сами по себе имаат силни антивоспалителни својства. Истражувањата покажуваат дека овие есенцијални масни киселини ги штитат клетките на кожата од воспаление предизвикано од сонцето и ја прават кожата поотпорна на УВ зраци.

Неколку студии покажаа дека незаштитената кожа или кожата без УВ фактор, не гори толку брзо кај луѓето кои редовно пијат омега-3. Ова не значи дека треба да престанете да нанесувате СПФ, туку да почнете да пиете омега-3 ако целите кон здрава и млада кожа.

Омега-3 масните киселини исто така ги заштитуваат клеточните мембрани кои се клучни за зачувување на остатокот од клетката од штетните слободни радикали.

Истражувањето на „Американскиот весник за клиничка исхрана“ покажа дека возрасните кои консумираат омега-3 масни киселини барем 5 дена во неделата во период од 5 години, имале помалку лезии по кожата предизвикани од сонцето.

Овие лезии, кои можат да се претворат во рак на кожата, често се развиваат кај луѓето кои претрпеле сериозно оштетување од сонцето.

Успешно се справуваат со брчките

Кога загадувањето, стресот и лошата исхрана ќе поттикнат воспалителен процес во кожата, прв на удар е колагенот, па кожата станува крута и отежнато се враќа кога правиш изрази со лицето. Ваквиот процес на долг рок води до врежување на брчките околу очите, устата и на челото.

Омега-3 масните киселини го решаваат коренот на проблемот, го смируваат воспалението, но и ја зајакнуваат заштитната кожна мембрана и на тој начин ја враќаат загубената структура на кожата.

Ја одржуваат хидратацијата во кожата

Омега-3 масните киселини се составен дел на липидната заштитна бариера на кожата. Всушност нивна задача е да спречат таа липидна бариера да се наруши, бидејќи тоа би довело до сушење и оштетување на кожата при што се зголемува ризикот од иритации и воспаление.

Но, кога липидната бариера функционира беспрекорно, омега-3 масните киселини ја врзуваат водата во кожата давајќи ѝ полност и свежина.

Dr. Viton – Chia Oil софтгел капсулите се достапни во аптекитe на: Зегин, Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети и во други подобро снабдени аптеки, како и во дрогериите на dm и Cosmo – Тинекс.

Можеш да ги нарачаш и онлајн на: https://alfalab.mk/proizvodi/chia-oil/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821 (Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот)

Dr. Viton – Chia Oil може да ти ги доставиме и на твојата домашна адреса со брза пошта!