Од триптофанот зависи доброто расположение и мирниот сон – еве како да го зголемиш внесот!

Сигурно си пробал безброј природни методи за да си го подобриш расположението, да се натераш да размислуваш позитивно и да си го поправиш сонот за да закрепнуваш од сè.

Ако сè уште не си ја пронашол вистинската метода, имаме една новост за тебе.

Триптофан е состојката за која науката одамна вели дека го подобрува расположението и обезбедува сон и за најбудните.

Но, скорешните истражувања покажуваат дека триптофанот е најмногу присутен во популарната намирница – чиа семе.

Триптофанот ја намалува депресијата, а го има во чиа семето!

Чиа семето е одличен извор на триптофан, есенцијална аминокиселина која поттикнува добро расположение, квалитетен сон и чувство на душевен мир. Бидејќи телото не може само да создаде триптофан, неопходно е сам да се погрижиш да ја внесеш оваа есенцијална аминокиселина.

Тоа најлесно ќе го постигнеш со софтгел капсулите Dr. Viton – Chia Oil кои се базираат на био масло од чиа семе. Сепак, чиа семето е неприкосновен победник во однос на количината на омега-3 масни киселини што ги содржи, а тука спаѓа и триптофанот.

Само во 100 грама чиа семе има 738 мг триптофан, плус калциум, цинк и останати омега-3 масни киселини. Ваквиот состав е далеку поконцентриран кога чиата доаѓа во облик на масло.

Со една капсула Dr. Viton – Chia Oil ти секојдневно ќе внесуваш 1.000 мг органско чиа масло што е сосем доволно за да ги пресретнеш потребите на организмот за омега-3 масни киселини и за триптофан, дури и кога послабо се храниш.

Што е триптофан и зошто организмот има потреба од него?

Триптофан е уште една во низата есенцијални масни киселини кои служат како перкусори на неколку важни хормони во организмот. Ова значи дека телото го користи триптофанот за да ги создаде овие хормони, вклучувајќи го и најважниот меѓу нив, а тоа е серотонинот.

Серотонинот е невротрансмитер кој го регулира расположението, а воедно игра голема улога во намалување на анксиозноста, во поттикнување на добро расположение. Триптофанот му помага на организмот да го создаде и подеднакво важниот Б витамин – наицин и хормонот за спиење мелатонин.  

Што ќе се случи доколку организмот има дефицит од триптофан?

Одговорот е едноставен, нема да се случи синтеза на серотонин (хормонот на среќата) и нема да се синтетизира мелатонин (хормон кој диктира нормален циклус на спиење).

Како сето ова би се одразило на тебе?

Без доволно серотонин ти ќе почнеш да стануваш нерасположен, црни мисли ќе ти го окупираат денот, па или ќе се повлечеш во себе или ќе станеш агресивен за околината.

Без доволно мелатонин, сонот ќе ти се наруши, често ќе се будиш во текот на ноќта и ќе имаш потешкотии да заспиеш или ќе ти се приспива во текот на денот.

Кога депресивното расположение е пропратено со недостиг на сон, твоето целокупно здравје и функционирање е загрозено.

Колку и да делува непоправлива, ваквата состојба се средува под дејство на триптофанот, затоа обезбеди си зголемен внес на оваа моќна аминокиселина преку капсулите Dr. Viton – Chia Oil.

Триптофан во чиа

Чиата е најбогат извор на триптофан, предничи во однос на лененовото семе, сончогледовото семе, семките од тиква, сусамот.

Но освен триптофан, Dr. Viton – Chia Oil капсулите содржат и безброј други омега-3 масни киселини како лизин, тирозин, аргинин, леуцин, алфа-линоленска киселина и затоа можат слободно да се натпреваруваат со омега-3 масните киселини од животинско потекло. Всушност, чиата содржи 8 пати повеќе омега-3 од лососот.

Благодарение на ваквиот состав, Dr. Viton – Chia Oil софтгел капсулите не само што ќе ти го подобрат сонот и расположението, туку ќе се погрижат целокупното твое здравје да не ти задава главоболка.

Dr. Viton – Chia Oil софтгел капсулите се достапни во аптекитe на: Зегин, Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети и во други подобро снабдени аптеки, како и во дрогериите на dm и Cosmo – Тинекс.

Можеш да ги нарачаш и онлајн на: https://alfalab.mk/proizvodi/chia-oil/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821 (Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот)

Dr. Viton – Chia Oil може да ти ги доставиме и на твојата домашна адреса со брза пошта!