Куркума за бронзен тен!!!

Куркума e древна ајурведска лековита билка која се користи векови во Индонезија и Јужноисточна Азија. Куркумата има антивоспалитена моќ и е силен антиоксиданс. Како резултат на овие својства помага во борбата против бројни хронични болести и состојби од срцеви заболувања и диабетес до деменција. Исто така куркумата помага во намалувањена воспаление на клетките, болка, црвенило, отекување од преголемо задржување на течности и намалување на дисбалансот при продукција на слободните радикали и способноста на телото да се справи со нивните штетни ефекти и неутрализација со помош на антиоксидансите. Ја подобрува циркулацијата на крвта, води до подобрена когнитивна способност и забрзува зарастување на рани (процес каде кожата или друго оштетено ткиво во телото само заздравува).

А дали сте знаеле дека само една кафена лажичка куркума на ден значително ги намалува ДНК мутациите кои се причинители за формирање на канцер честички?

Коренот од куркума е неизбежен ден во јужноазискиот и индискиот кулинарен свет, со својата живописна златна боја и богат вкус како клучна компонента во многу јадења. Но, тоа е повеќе од само интересен и силен вкус. Турмерик, или куркумата исто така, се користи за медицински цели во Индија од околу 500 п.н.е. Интегрално за ајурведската медицина, се сметало дека куркумата има природни лековити својства. Векови подоцна и остатокот од светот конечно се фаќа за овој суперѕвезда корен.

Против воспаленија
 Хроничното воспаление е главен фактор во основните болести како што се дијабетес, рак, кардиоваскуларни болести и Алцхајмерова болест. Истражувањата покажаа дека куркумин, хемикалија која се наоѓа во куркума, покажува антиинфламаторна активност и може да помогне да се намали отокот и воспалението.

Куркумата содржи моќни антиоксиданти кои помагаат да се спречи рак
Антиоксидансите се важни затоа што се борат против слободните радикали во нашите тела и го спречуваат оштетувањето на клетките. Куркуминот  во куркумата содржи силни антиоксидантни својства, со што коренот е корисен во спречувањето и лекувањето на одредени видови на рак.

Го олеснува варењето на храната
Куркумин може да ги ублажи дигестивните проблеми и да ја намали надуеноста и гасот. Тоа е исто толку ефикасно како вежба за намалување на ризикот од срцеви заболувања. Срцевата болест е наш најголем убиец, предизвикувајќи една на секои четири смртни случаи. Куркуминовата куркума ја зголемува нашата васкуларна ендотелна функција, која е поставата на нашите крвни садови. Една студија покажа дека додавањето куркума во вашата исхрана е исто толку ефикасно како вежбање кога станува збор за подобрување на ендотелната функција.

Помага при депресивни чувства
Постојат докази кои укажуваат на тоа дека соединението на куркумин во куркума може да помогне да се олесни депресијата. Иако експлицитно не е третман за депресија, куркуминот поседува антидепресивни својства што може да го поврати напредокот на големите депресивни нарушувања и да ги зајакнат другите антидепресивни третман.

Против настинки и вируси
Куркуминот  може да се пофали со импресивни антивирусни својства кои можат да се борат против низа болести од досадни ладни симптоми до посериозни инфекции со инфлуенца. Куркуминот ја намалува вирусната репликација на инфицираните клетки во една студија, истовремено заштитувајќи ги другите, незаразени клетки од инфекција. Значи додавање куркума на вашата исхрана може да помогне да се спречат вирусни инфекции на природен начин.

 Убав тен на кожата
Куркумата  е најдобриот пријател на вашата кожа. Поради своите антиоксидантни и антиинфламаторни својства, овој зачин може да се бори од темни дамки, брчки и стареење на кожата предизвикана од оштетување од сонце. исто така, може да се користи за лекување на нарушувања поврзани со кожата, како што е егзема и псоријаза, заздравување лузни и мрсна кожа.

 

San Sebastian TURMERIC Curcumin овозможуваат концентриран внeс на активната состојка куркумин во организмот, за оптимални резултати во превенција и борба со споменатите состојби, бидејќи во својата природна форма, ризомот од куркума содржи мала концентрација на куркумин.

San Sebastiаn TURMERIC Curcumin содржи и пиперин (BioPerrine) – активната состојка на црниот бибер – којшто ја зголемува апсорпцијата на куркуминот во организмот и до 20 пати повеќе.