Зошто Спирулина спаѓа во суперхрана и треба да ја пие секој…

Откривањето на оваа суперхрана го промени мојот живот и беше еден од моите први чекори кон моето закрепнување од нарушувањата во исхраната и мојата трансформација во поздрава и посреќна. Сега ги имам секој ден и тоа ми помага да останам здрава и да имам енергија за се. Тоа е храна која е многу побогата во нивото на витамини, минерали, хранливи материи, електролити и фитонутриенти, но исто така многу послаба во калориите отколку која било друга вообичаена храна.

Мака
Мака е корен со потекло од Перу. Главно ќе го најдете како прав бидејќи не расте во сите клими Значи, се суши и се извезува насекаде низ светот. Мака е неверојатна за балансирање на хормоните и помага и за жени (олеснување на ПМС симптомите и менопаузата) и за мажи (зголемена плодност). Мака е исто така одличен адаптоген кој помага да се намалат стресовите, да се зголеми силата, издржливоста и либидото, како и да се обезбеди голема енергија и издржливост. Таа работи со ритамот и потребите на човековото тело.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Маката е богата со калциум, фосфор, магнезиум, калиум, витамин Б1, Б2, Ц, Е и железо. Таа содржи многу минерали како цинк и селен и е одлична за менструални нерамнотежи, недостаток на либидо, неплодност, менопаузални симптоми и стрес, но исто така и за состојби како што се анемија, замор, депресија, лоша меморија, туберкулоза и малнутриција.

Наша препорака: Nature Essential – Mака / 1000 мг / 50 таблети

 

  • го зголемува либидото и ја зголемува сексуалната моќ
  • ја зголемува енергијата, издржливоста и кондицијата
  • помага при депресија и анксиозност
  • го подобрува имунитетот
  • ги ублажува симптомите на менопаузата
  • го регулира менструалниот циклус
  • го регулира хормоналниот дисбаланс
  • го намалува стресот и го подобрува сонот
  • ја подобрува концентрацијата

https://alfalab.mk/proizvodi/maka

Органско какао
ДА, чоколадото е супер-храна! Но, јас не зборувам за сладоледите или чокаладите во  супермаркет. Зборувам за вистинско, чисто, органско какао. Самото какао е одлично за вашето здравје и е губење на тежината на природен начин. Чоколадата е богата со антиоксиданти, магнезиум, железо, хром, манган, цинк, бакар, вит-Ц, фосфор и многу повеќе. Исто така е богат со триптофан, кој е моќен зајакнувач на расположението, од суштинско значење за производство на серотонин, што ја намалува вознемиреноста и го има истото влијание како и љубовта во нашиот мозок. Затоа чоколадата често се поврзува со љубовта и денот на вљубените.

Чиа семиња
Чиа семиња се комплетен протеин богат со влакна, калиум, калциум, железо, фосфор и манган. Само една лажица семе од чај содржи 5 грама влакна. Додадете лажица семки од чиа на вашиот појадок. Е одличен начин да го зголемите внесот на влакна.

Но, семето од чиа е исто така многу богато со витамин Ц, Омега 3 и 6 и антиоксиданти. Тие апсорбираат многу вода (околу 10 пати повеќе од нивната тежина). Кога ќе се впие семето од чај, тие ќе апсорбираат многу течност и ќе создадат супстанца слична на желатин, која ќе го исчисти вашиот дигестивен и имунолошки систем со поместување на сите токсини и нечистотии во цревата.

Кокосово масло или путер
Тој е богат со калиум, е идеален за правилна рехидратација и има силни антивирусни својства. Исто така, содржи кинетин, кој го одржува младиот кокос и покрај фактот дека е под сонцето цел ден. Кинетин го има истиот ефект врз нашето тело и не одржува млади. Кокосовото месо има високо количество протеини и влакна и е одлична заситена маст (од суштинско значење за нашето тело). Докажано е дека заситените масти во кокосовото масло го поддржуваат имунолошкиот систем, тироидната жлезда, нервниот систем и кожата.

Кокосовото масло и путер исто така се многу здрави заситени масти и се совршени за готвење, бидејќи тоа е единственото масло / путер што останува стабилно кога го загревате (дури и маслиновото масло не е совршено стабилно кога го загревате). Така, употребата на кокосово масло за готвење е многу побезбедно и поздраво од сите други масла. Лично, јас користам само кокосово масло за готвење. Сè уште користам маслинки, коноп и ленено масло, кои се неверојатни масла. Исто така, користам кокосово масло на мојата кожа, бидејќи навлажнувачот како кокосово масло е всушност врвен производ за убавина … и по многу евтина цена!

Гоџи бобинки
Goji бобинки се бери-плодови пронајдени во Азија и Америка. Тие обично се сушат пред да се извезат во друго место во светот. Гоџи бери се веројатно едни од најхранливите плодови пронајдени на планетата. Тие се комплетен извор на протеини и амино киселини, содржат многу минерали како и витамин Б1, Б2, Б6, Е и Ц. Тие се исклучително богати со антиоксиданс, кој ве заштитува од процесот на стареење и слободните радикали. Исто така, тие се добро познати за да подобрување на видот, зголемување на либидото, сексуалната функција и имунолошкиот систем. Звучи одлично, нели? Можете да ги консумирате на многу различни начини. Додајте ги во вашите пијалаци, појадок, салати.

Ленено семе и масло
Ленено семе и неговото масло се едни од најбогатите извори на Омега-3 масни киселини. Омега-3 масни киселини се од суштинско значење за нашето здравје, бидејќи нашето тело не ги произведува самостојно. Проблемот во нашето општество е дека големото мнозинство луѓе консумираат премногу Омега-6 масни киселини, а недоволно Омега-3. Меѓутоа, рамнотежата помеѓу овие е апсолутно неопходна за да бидеме потполно здрави. Семето од лен и маслото е едно од ретките јадења кои содржат Омега-6 и 3 (ЕФА-есенцијални масни киселини) за совршена рамнотежа за човечкото тело.

ЕФТА се од витално значење за функцијата на мозокот, за производство на енергија, за трансфер на кислород и за зајакнување на имунитетот. Омега-3 масни киселини помагаат во борбата и спречуваат воспаление и многу дегенеративни состојби, како што се срцеви заболувања, висок крвен притисок, мозочни удари и сл.

Спирулина
Спирулината е сино-зелена алга, која успева во алкалните езера. Содржи повеќе од 65% од целокупниот протеин (300% повеќе од риба, месо или живина, со 0 холестерол). Спирулината е исто така многу богата со хлорофил, железо (околу 58 пати повеќе од спанаќ), антиоксиданти, бета-каротен и есенцијални масни киселини Омега 3 и 6. Спирулина навистина ми помогна и имам повеќе сила и енергија за да закрепнам од булимија. Таа, исто така, ја поправи мојата анемија и успеав да се ослободам од моите неприродни додатоци на железо. Земам 8-10 таблети спирулина секое утро. Оваа доза може да ја промените во однос на вашите нивоа на енергија, активност и вашата исхрана. Спирулината е исто така одлична за луѓе кои имаат дигестивни проблеми, бидејќи помагаат во подобрување на апсорпцијата на хранливите материи од вашето тело. Како што можете да видите, ја сакам спирулината и јас навистина Ви препорачувам да пробате. Ви гарантирам дека за неколку дена веќе ќе имате промена во енергираја и расположението.

Наша препорака: San Sebastian – Спирулина / 600 таблети

San Sebastian - Спирулина / 600 таблети

Spirulina San Sebastian може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети… во дрогериите на ДМ-дрогерии, Cosmo – Тинекс и во сите подобро снабдени аптеки.
Или нарачајте ONLINE со кликнување на копчетo КУПИ ВЕДНАШ

Повелете со нарачка на 02 3218 821