Како да се избориш со сезонската алергија

Зачестено киваш, носот ти е затнат, ти тече водлест секрет од него или ти се слева во грлото, те чешаат и црвени ти се и носот и очите… Ова се само некои од симптомите на алергискиот ринитис. Освен овие симптоми, може да почувствуваш и зголемено ниво на замор, раздразливост, недоволно концентрација и повремена главоболка.

И додека со нетрпение ги дочекавме топлите и поубави денови, тие со себе носат и нови здравствени тегоби, како алергии.  Алергискиот ринитис ( поленската треска) е еден од најчестите форми на алергиски реакции. Станува збор за воспалителна реакција на носната слузница која се јавува по вдишување на одреден алерген.

Неповторлива понуда на Vitamin C Serum за 590 ден. + Подарок CLINOX

ЗА ДА НАПРАВИТЕ НАРАЧКА КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Според податоците на Светската здравствена органиација 10 до 30%  од возрасната популација и дури до 40% од децата, односно над 500 милиони лица во светот боледуваат од алергиски ринитис.

Иако оваа болест најчесто се јавува со првите денови на пролетта (сезонски, во период на цветање на одредени растенија), симптомите може да се манифестираат и во текот на целата година.

Од тие причини грижата за твојата алергија треба да ја почнеш ВЕДНАШ!. Уште денес да почнеш да го зајакнуваш имунитетот, оти само тој може правилно и навремено да те заштити од сите последици на оваа модерна болест.

А, знаеш кој е твој сојузник за СИЛЕН ИМУНИТЕТ? Кој од ден во ден, со години го чува имунитетот да биде здрав и подготвен за предизвици?

ДОКАЖАНО, ТОА Е СПИРУЛИНАТА! Нејзиниот состав е толку моќен што делува на секоја твоја клетка во организмот поединечно и ја прави отпорна на секој напад, закана и предизвик од околината.

Spirulina San Sebastian лесно и брзо ќе стане битен фактор за твоето тело, оти за многу брзо ќе ги покаже своите благодати ако ја земаш редовно.

Со 8 до 10 таблети дневно, распоредени на пред или по секој главен оброк, на телото ќе му  обезбедиш осум есенцијални масни киселини, бета каротен и антиоксиданти кои ќе ти го донесат имунитетот во совршен баланс, спремен да се бори против сите алергии, вируси и бактерии.

ЗОШТО СПИРУЛИНАТА Е КЛУЧНА ЗА ДОБАР И СИЛЕН ИМУНИТЕТ?

Клиничките истражувања покажале дека спирулината го јакне имунитетот со позитивното влијание на антиоксидативната активност и имунолошките варијабли во телото.  Хранливите состојки во спирулината исто така може да помогнат во поддршка на имуниот систем и со својот антиоксидациски капацитет го поддржува здравјето на клетките и имунитетот.

Спирулината е многу богата со природен бета-каротен, кој е супериорен во однос на синтетичкиот. Бета-каротенот е многу важен антиоксидант кој го штити телото од бројни ризик фактори. Содржи и гама-линоленска киселина која се наоѓа во мајчиното млеко и помага при развој и здравје на бебето. Изобилува со железо, кое е исклучително значајно за силен имунитет. Според научните студии, нашето тело го апсорбира железото од спирулината и до 60% поефикасно отколку железото од синтетичките таблети. Спирулината е еден од најбогатите извори на витаминот Б12 кој е значаен за развој на црвените крвни зрнца.

Затоа, кажи и стоп на пролетната алергија и уживај во природата и нејзините благодати без страв со Spirulina San Sebastian.

San Sebastian Spirulina производите можете да ги набавите во аптеките на: Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети … во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Тинекс и во сите подобро снабдени аптеки.

San Sebastian Spirulina можете да го нарачате онлајн

https://alfalab.mk/proizvodi/san-sebastian-spirulina/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
*(Достава до домашна адреса со брза пошта)