Дознај кој тип на омега-3 масни киселини го намалуваат ризикот од прерана смрт за дури 50%

Истражувањата велат дека 2 порции риба во неделата го преполовуваат ризикот од срцеви болести и мозочен удар. Дали овој податок е доволно силен да те натера да појдеш да купиш риба? Најверојатно не, бидејќи меѓу риба и стек, ти секогаш бираш стек. Не си единствен, како нација сме заљубени во месото, а рибата е присутна на трпезата едвај 3 пати во месецот.

Со редовна консумација на Dr. Viton OMEGA-3 + E +D3 ќе го постигнеш истиот ефект што ќе ти го даде свежата риба, затоа почни што поскоро да го пиеш. Со овој извонреден суплемент ќе постигнеш вистинска внатрешна хармонија, а таа хармонија ќе те поттикне и однадвор да блеснеш во полн сјај.

За ваквиот силен ефект виновни се самите омега-3 масни киселини, поточно ЕПА (Еикозапентаеноична киселина) и ДХА (Докосахексаеонична киселина) кои се присутни најмногу во масните риби. 

Истите тие киселини се присутни во софт гел капсулите на Dr. Viton OMEGA-3 + E +D3, бидејќи се базираат на природно рибино масло. Суплементот Dr. Viton OMEGA-3 + E +D3 е најблиско нешто до свежа риба и затоа има моќ да ја пополни празнината од омега-3 што настанала како резултат на недоволно консумирање риба или ако самиот организам има зголемена потреба од есенцијалните масни киселини.

ЕПА и ДХА масните киселини ја инхибираат синтезата на супстанците кои поттикнуваат воспаление, го спречуваат згрутчувањето во крвта, ја стабилизираат активноста на срцето, го намалуваат нивото на триглицериди, го намалуваат крвниот притисок и го подобруваат функционирањето на артериите.

Голем број студии покажаа дека луѓето кои редовно јадат риба имаат значително помал ризик од срцев удар, мозочен удар и генерално од речиси сите ризик фактори за предвремена смрт. Ваквиот бенефит е најмногу видлив меѓу луѓето кои веќе страдаат од срце, но потврдено е дека и здравите луѓе имаат корист.

Во студијата, во која биле вклучени 334 луѓе кои претрпеле срцев удар и 493 здрави луѓе (на иста возраст, пол и локација на живеење), покажала дека внесот на 5,5 грама масни киселини месечно, го намалува ризикот од срцев удар за 50%.

Ваквите откритија само ги засилија препораките на Светската Здравствена организација да се јаде риба два пати неделно и тоа по можност високо масна риба како лосос, скуша, харинга, сардина, туна. Сето ова звучи одлично, но колку ти можеш да си дозволиш два пати во неделата да јадеш свеж лосос? 

Dr. Viton OMEGA-3 + E +D3 суплементот содржи 60 капсули што значи си покриен скоро 2 месеци, а секоја порција свежа риба што ќе ја изедеш во меѓувреме е само плус за твоето здравје. 

Уште еден проблем во однос на свежата риба се токсичните супстанци (како живата) што ги содржи како резултат на загадените води. Ова најмногу се однесува на рибите кои живеат во длабочините на морето и кои пожелно е да се избегнуваат.

Истото не може да се каже за Dr. Viton OMEGA-3 + E +D3, бидејќи е создаден во строго контролирани услови според ХАЛАЛ стандард и е сосем сигурен и безбеден извор на ретките омега-3 масни киселини по кои копнеат сите клетки во твоето тело. Избегнувај да го пиеш на празен стомак и секогаш кога можеш комбинирај ги со здрави масти, бидејќи тие ја подобруваат апсорпцијата на омега-3 масните киселини.

Dr. Viton OMEGA-3 + E +D3 е суплемент кој ќе ти го продолжи животот и ќе ти донесе спокојство. 

Dr. Viton OMEGA-3 + E +D3 е достапен во аптеките на: Еурофарм, Виола, Галениум, Бети, и во други подобро снабдени аптеки, а го има и на рафтовите во ДМ-дрогериите и Cosmo – Тинекс!

Нарачај го веднаш онлајн

https://alfalab.mk/proizvodi/dr-viton-omega3/

или на телефонскиот број: 02 3218 821 (Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот)

Dr. Viton OMEGA-3  ќе ти го доставиме на твојата домашна адреса со брза пошта!