6 совети како да се ослободиш од депресивни чувства

Првиот чекор за лекување на секое прашање за менталното здравје треба да биде консултација со лекар. Ако почнете да чувствувате симптоми на депресија, осигурајте се да се консултирате со професионалец за да ја одредите причината на вашата состојба и да ги третирате соодветно.

Сепак, постојат и неколку основни промени во начинот на живеење кои можете да ги направите дома за природно да го намалите воспалението и да ги ублажите симптомите на депресија. Пробајте ги советите подолу, во консултација со вашиот лекар:

Прошетајте, трчајте 30 минути на ден. Дури и умерените нивоа на физичка активност ќе помогнат во намалувањето на ризикот од развој на депресија, главни хронични болести и стрес.

Намалете го додадениот шеќер. Слатка храна и пијалоци со додаден шеќер се поврзани со ризик од депресија. Јадете помалку преработена храна, бидејќи тие имаат тенденција да имаат големо количество додадени шеќери. Алтернативно, обидете се да користите природни засладувачи, како мед или стевиа, наместо вештачки, како шеќер во бела маса.

Јадете свежа, природна, храна која се бори против воспаленија. Добијте доволно здрави масти, како авокадо, маслиново масло и лосос, како и свежо овошје и зеленчук богати со цинк и Б-витамини.

Пијте повеќе кафе и помалку алкохол. Слободно да пиете до 4 шолји кафе на ден за да го намалите ризикот од депресија. Меѓутоа, треба да консумирате помалку алкохол, бидејќи зголемената консумација на алкохол е поврзана со поголем ризик од депресија.


7 часа спиење секоја вечер. Недостатокот од спиење може да доведе до проблеми со невротрансмитерите и депресија.
Медитација и позитивни мисли. Докажано е дека медитацијата и внимателното размислување го намалуваат негативниот психолошки стрес.

Поминувајте време со пријателите и семејството. Силна, позитивна социјална мрежа може да го зголеми менталното здравје.

Чувство за намена. Наоѓањето чувство на цел преку духовноста или поставување значајни цели може да помогне да се ублажат депресивните симптоми и да се зголеми задоволството на животот.