15% од жените немаат целулит, како им успева?

Ослабе што ослабе, но пак имаш проблем да се разголиш поради целулитот. Не ни мора да седнеш, дупките на задникот и нозете ти се познаваат од километар. Ти се плаче од помислата дека цело лето ќе се вариш во фармерки.

Не очајувај, слободно извади ја летната гардероба, бидејќи ние имаме научно поддржано решение со кое ќе ја добиеш битката против целулитот.

Ќе ти биде ли полесно ако ти кажеме дека 85 % од жените имаат целулит?

Целулитот е термин кој се користи за да се опише оној дел од кожата кој целиот е прошаран со дупки кои се предизвикани од масните депозити складирани веднаш под површината на кожата. Ќе ти биде ли полесно ако ти кажеме дека 85 % од жените имаат целулит?

Се верува дека дупките настануваат од токсините, мастите и течностите кои остануваат заглавени под кожата и кои предизвикуваат фиброзните ткива да станат тврди.

Последните студии испитуваа колку CLA или конјугираната линоленска киселина за која можеби и прв пат слушаш, влијае на масните наслаги и целулитот. CLA е всушност транс масна киселина природно присутна во месото и млечните производи.

Една неодамнешна клиничка студија спроведена во Кина, анализирала 63 гојазни испитаници кои по случаен избор секој ден пиеле CLA суплемент (3.4 гр) или плацебо (масло за салата) додадени во млеко или млечен производ, во период од 12 месеци. Резултатите покажале дека оние испитаници кои (без да знаат) пиеле CLA, во просек ја намалиле телесната тежина за 0.7 кг, индексот на телесна маса (ИТМ) за 0.31 кг/м2, телесната масна маса за 0.58 кг и процентот на масти за 0.6 %.

Истражувањето заклучило дека CLA, како суплемент во доза од 3.4 грама, значително ја намалило телесната тежина, ИТМ, телесната масна маса, процентот на маснотии, поткожното масно ткиво и обемот од половината па се до колковите за 12 недели.

Друга студија посочува дека CLA влијае на супстанцата во телото наречена липопротеинска липаза, ензим кој делумно учествува во складирање на масти во телото. Истата студија потврдува дека CLA му помага на телото да ги искористи достапните масти за енергија, што значи CLA не само што го инхибира зачувувањето на мастите туку и го подобрува согорувањето на мастите.

CLA е ефективен антицелулитен третман

Во студијата објавена во „Advances in Therapy Journal“, 60 жени пиеле CLA во период од 60 денови – 75 % од нив значително го подобриле изгледот на кожата, нејзината еластичност, а го намалиле обемот на бутот во просек за 20 см. Истражувањата заклучија дека CLA докажано го согорува целулитот и ја пегла кожата.

Како точно CLA делува на целулитот?

Експертите веруваат дека ваквото дејство се должи на силните антиоксидативни својства на CLA кои му помагаат на телото да се ослободи од токсините – со други зборови, CLA го спречува акумулирањето на токсини, масти и течности под кожата кои предизвикуваат фиброзното ткиво да стане тврдо и со дупки.

Плус начини за да ја добиете битката со целулитот

За да исчезнат оние дупки поради кои ви е срам да се разголите иако е 50+, сторете го следното:

  • Спортувај за да го стимулираш лимфниот систем кој му помага на телото да се ослободи од токсините.
  • Масирај се со ролер за да ги олабавиш испреплетените мускулни влакна и да ја поттикнеш циркулацијата на крвта во истите, помагајќи му на телото да се ослободи од токсини.
  • Поттикни ја продукцијата на колагенот за да ја затегнеш кожата, така што ќе јадеш повеќе краставици, целер и црни маслинки.
  • Зголеми го внесот на антиоксиданти пиејќи Dr. Viton CLA, бидејќи конјугираната линоленска киселина не можеш да ја добиеш од ниту еден друг хранлив извор во количина што ќе направи разлика во обемот околку стомакот, вишокот масти или целулитот.

Dr. Viton CLA најмоќниот природен измазнувач на целулитот!

Dr. Viton CLA можете да го нарачате онлајн:
https://alfalab.mk/proizvodi/dr-viton-cla/

Dr. Viton CLA може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, Зегин… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)