Каде грешиш со калциумот што скапо го плати, а нема ефект?

Си приметил ли дека некои работи едноставно добро одат во пар, како ѓеврек и јогурт, хамбургер и газиран сок, слатко и вода. Епа, истото важи и за калциумот и малку познатиот витамин К2 – парот по кој копнеат твоите коски.

Ти сигурно внесуваш доволно калциум, што преку исхрана, што преку суплемент, но ефект не гледаш од причина што не пиеш К2. Не ги жали парите, не откажувај се од навиката да пиеш калциум, едноставно вклучи К2 и ќе видиш дека минералот ќе стаса онаму каде што е најпотребен.

Уште од времето на неговото откривање (рани 30-ти), витаминот К го врзуваме со коагулација на крвта. Иако, во тоа време беа идентификувани и К1 и К2, до неодамна верувавме дека овие форми на витаминот К се обични структурни варијации. Дури во 21 век беше признаена уникатната природа и неопходност на витаминот К2.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Речиси е невозможно телото да се соочи со недостиг на К1, што не е случај со К2, и затоа сакаме да ти ја покренеме свеста за значењето и бенефициите што овој витамин ги има за твоите коски и срце.

Да го одржиш здравјето на коските не е лесна задача. Покрај очигледната важност на минералот калциум, и други фактори како витаминот Д, магнезиумот, телесната тежина, физичката активност, здравиот дигестивен систем, сите подеднакво влијаат на минералната густина на коските. Но, сите овие паѓаат во вода доколку на листата го нема К2!

Зошто на калциумот му е потребен К2?

Овој растворлив витамин е неопходен за да го активира остеокалцинот, важен протеин што го лачат остеобластите или градбените коскени клетки. Под дејство на витаминот К2, остеокалцинот буквално го влече калциумот во коските каде што остеобластите го вметнуваат во коскената матрица. Од друга страна, витаминот К2 во комбинација со витамин Д3, помага да се инхибираат остеокластите или клетките одговорни за ресорпција на коските.

Една неодамнешна студија тврди дека фрактурите меѓу јапонските жени зависат од тоа дали организмот ја добива својата дневнаК2 доза. Во Токио, каде редовно се јаде „natto“, познат деликатес кој се базира на ферментирана соја богата со К2, помал број жени се соочуваат со фрактури на колк во споредба со западна Јапонија каде овој специјалитет ретко се јаде.

Од 1995 па се до денес, остеопорозата во Јапонија се третира со зголемени дози К2, а научниците го промовираат и како превентивно решение од дополнително опаѓање на коскената густина. Ваквата вест е ветувачка, но сепак неопходни се уште испитувања за да се види дали К2 има сличен ефект и меѓу останатата популација која различно се храни и води сосем поинаков животен стил.

Какви штети предизвикува калциумот без К2?

За да ги намалиш последиците од менопаузата кои најмногу ги чувствуваат коските, докторот ќе ти препише калциум. Калциумот е главен минерал во коските, но суплементот не значи дека ќе ги направи посилни. Во отсуство на К2, калциумот наместо во коските, ќе заврши во вените и артериите предизвикувајќи калцификација што во најлош случај води до срцев или мозочен удар.

Големата анализа објавена во декемвриското издание на „American Journal of Clinical Nutrition“, откри дека суплементот калциум не го намалува ризикот од фрактури ниту кај мажите ниту кај жените, дури и го зголемува истиот. Причината? Претпоставуваш и сам, недостиг на К2 за да му каже на калциумот каде треба да оди.

Резултатите од анализата објавена во BMJ во 2011 година, покажаа дека калциумот со или без витамин Д, значително го зголемува ризикот од миокарден инфаркт или мозочен удар кај жените во менопауза. Ваквите податоци произлегуваат по анализата на 63.282 жени кои во просек внесувале околу 800 мг калциум на ден, додека оние кои пиеле и суплемент, внесувале дополнителни 585 мг дневно. Дали  нивниот покачен ризик од кардиоваскуларни болести се должи на недостигот на К2? Секако дека ДА!

За да не водиш сметка колку месо или белки си изел (најбогатите извори на К2) или да се преиспитуваш дали се напи калциум, а заборави на К2 и обратно, набави си го Dr. Viton K2 Komplex. Овој витаминско-минерален суплемент ќе ти обезбеди калциум и тоа морски, К2, витамин Д3, магнезиум и цинк – секој компонента има своја точна функција и секоја од нив им е потребна на коските.

Калциумот е храната за коските – витаминот К2 е оној го води калциумот до коските – витаминот Д3 е оној што води сметка коските да го апсорбираат калциумот што го добиле – магнезиумот е дополнителна храна за коските, но и активатор на витаминот Д – додека цинкот е неопходен за да се создаде активен витамин Д во телото и плус ги штити и репарира оштетените коски. Ваквото природно делување, цел еден научен тим го спакувал во суплемент наречен Dr. Viton K2 Komplex.

Dr. Viton K2 Komplex – појадок, ручек и вечера за твоите коски!

Пробај уште денес!

Dr. Viton – K2 Komplex можеш да го набавиш и во аптекитe на: Еурофарм, Виола, Галениум, Бети, во сите други подобро снабдени аптеки, како и во ДМ-дрогериите и Cosmo – Тинекс!

Нарачај го веднаш онлајн на:

https://alfalab.mk/proizvodi/k2-komplex/

или на телефонскиот број: 02 3218 821 (Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот )

Dr. Viton – K2 Komplex ќе ти го доставиме на твојата домашна адреса со брза пошта!