Топли пијалаци за студени ноќи

Додека надвор снежи, а вие седите на топло, покрај камин и огнот ви ги топли стапалата, добро друштво ви го топли срцето, потребна ви е вистинска љубов што ќе ви ја стопли душата и телото. Одлично сервирани, со шлаг и цимет, заносен мирис и јак вкус – 3 рецепти за фантастични топли пијалаци за студени ноќи.

1

Топло чоколадо и ананас

Потребно:

 • Вашето омилено топло чоколадо подготвено со млеко
 • Водка со вкус на цимет и ананас
 • Мини маршмелоу
 • Течно чоколадо
 • Цимет за декорација

Подготовка:

Во чаша, ставете водка и топло чоколадо во однос 1:3. Постипајте со мини маршмелоу и додадете течно чоколадо и цимет.

SONY DSC

Црна цреша виски

Потребно:

 • 350мл. Млеко
 • 5 лажици прашок за топло чоколадо
 • 60мл.  Jim Beam Red Stag Black Cherry Bourbon
 • шлаг

Подготовка:

На тивок оган ставете ги млекото и топлото чоколадо. Мешајте да се стопли, соедини, но не да врие. Ставете по 30мл виски во секоја чаша.(рецептот е за 2 чаши). Додадете го топлото чоколадо, ставете шлаг и декорирајте.

hot-chocolate-dessert-bar-4

Топло чоколадо со јаткасти плодови

Потребно:

 • 250мл топло чоколадо
 • 20мл Amaretto
 • 250гр. шлаг
 • Различни јаткасти плодови за декор

Подготовка:

Направете го омиленото топло чоколадо. Ставете Amaretto и шлаг во еден сад и мешајте, а потоа додадете го врз топлото чоколадо и декорирајте по желба. (рецептот е за 2 чаши)