Најдобрите домашни маски против стрии (1 дел)

Без оглед на тоа дали сте ги добие во текот на бременоста, поради зголемената тежина или губењето на тежина , или едноставно генетски сте предиспонирани, стриите се многу честа појава на кожата. Но, наместо да трошите големи суми пари за скапи креми за превенција и ублажување, постојат некои вообичаени производи  за кои никогаш не би сте рекле дека тие може да бидат толку ефикасни.

Сок од компир

Сокот од компир е одличен лек за стрии,бидејќи го поттикнува растењето и ги обновува клетките на кожата. Исечете го компирот на делови и потоа со нив, тријте ги деловите, каде што имате стрии неколку минути,така што ќе го опфатите целото зафатено подрачје. После неколку минути измијте се со млака вода.

Витамин Ц и шеќер

Шеќерот можете да го употребите за пилинг на кожата. Измешајте една лажица шеќер, додадете малку бадемово масло и неколку капки сок од лимон. Сето ова добро измешајте го и нанесете го на стриите. Масирајте го околу десет минути на кожата пред да се истуширате.

Путер од какао

Путер од какао, најдобро влијание има на стриите кои се јавуваат после бременоста. Нанесете го на колковите, бутовите, задникот и стомакот наутро и пред спиење.

Пире од моркови

Направете пире од сварени моркови, нанесете го на стриите и оставете да дејствува колку можете подолго, а потоа измијте се со млака вода ( Внимание : кај светлиот тен може да дојде до привремено боење на кожата во портокалова).