На плажа не се оди без магнезиум и витамин Ц- СПФ дуо за твоето здравје

Лето, сонце, плажа и магнезиум+витамин Ц!

Подготвен си за долги сончеви денови, уживање на плажа и многу забава на отворено. Додека неуморно уживаш во летните активности, твоето тело се соочува со предизвици како високи температури и интензивни активности. За да останеш во врвна форма и да го искористиш летото до максимум, важно е да му овозможиш на твоето тело дополнителна поддршка. Како? Со магнезиум и витамин Ц! Оваа моќна комбинација е тајната за одлично здравје во текот на летните денови. Дознај зошто оваа комбинација е толку важна.

Зошто магнезиумот е неопходен во летниот период?

Магнезиумот е есенцијален минерал кој игра клучна улога во над 300 биохемиски реакции во твоето тело. Еве зошто е толку важен, особено во летниот период:

Хидратација и електролитен баланс

За време на летните денови, ние се потиме повеќе, што значи дека губиме многу течности и електролити. Магнезиумот е клучен за одржување на електролитниот баланс и спречување на дехидрација. Како есенцијален минерал, игра клучна улога во одржувањето на електролитниот баланс во телото. Тој помага во регулирањето на нивото на натриум, калиум и калциум – трите клучни електролити кои се од суштинско значење за нормалното функционирање на нашите клетки. Со помош на магнезиумот, телото ќе остане хидрирано и полно со енергија, дури и во најтоплите летни денови.

Спречување на мускулни грчеви

Ако си активен на плажа или спортуваш, магнезиумот може да ти помогне да ги избегнете непријатните мускулни грчеви. Тој го релаксира мускулното ткиво и го намалува ризикот од повреди. Ова е особено важно ако си на летен одмор и уживаш активно да пливаш или да се занимаваш со спортови на плажа.

Справување со стресот

Летото може да биде време на релаксација, но и на стрес од патувања и топлина. Магнезиумот има природни антистресни својства кои помагаат да останеш смирен и релаксиран. Тој го регулира нивото на кортизол – хормонот на стресот, и помага во подобрување на квалитетот на сонот.

Подобрување на енергијата

Магнезиумот игра важна улога во процесот на создавање енергија. Тој помага во трансформацијата на храната што ја консумираш во енергија која твоето тело може да ја користи. Соодветното ниво на магнезиум ќе ви овозможи да се чувствувате полни со енергија за сите летни активности.

Здравје на коските

Магнезиумот е важен за здравјето на коските, бидејќи помага во апсорпцијата на калциум. Ова е важно за одржување на силни и здрави коски, особено ако сте активни и изложени на физички напор.

Витамин Ц – вашиот сојузник за свежина и енергија

Витаминот Ц е познат како моќен антиоксиданс кој го зајакнува имунолошкиот систем и го подобрува здравјето на кожата. Еве неколку причини зошто е корисен за време на летото:

  1. Заштита од сонце: Витаминот Ц помага во заштита на кожата од штетните UV зраци. Иако не може да замени крема за сончање, го зголемува ефектот на заштита.
  2. Производство на колаген: Витаминот Ц е клучен за производство на колаген, кој ја одржува твојата кожа млада и здрава.
  3. Енергија и виталност: Витаминот Ц помага во борбата против заморот и ја зголемува твојата енергија.

Комбинација на магнезиум и витамин Ц – совршено летно дуо

Кога ги комбинираш магнезиумот и витаминот Ц, добиваш моќен коктел кој ќе те одржи активен и свеж во текот на целото лето. Оваа комбинација ти помага да останеш хидриран, да ги одржиш мускулите во добра форма и да имаш здрава и блескава кожа.

Затоа, пред да се упатиш на следната летна авантура, не заборавај да го додадеш Dr. Viton Magnezan C на твојата листа на есенцијални додатоци. твоето тело ќе ти биде благодарно, а ти ќе бидеш подготвен за сите летни предизвици што ви претстојат!

Dr. Viton Magnezan C  можеш да го купиш во аптеките на  Еурофарм, Зегин, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети во DM-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

можеш да го нарачаш онлајн на https://alfalab.mk/proizvodi/magnezan-c/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821 (Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот )

Dr. Viton Magnezan C ќе ти го доставиме на твојата домашна адреса со брза пошта.