Вечна дилема: Дали децата треба да пијат Омега-3 во лето?

Се двоумиш и ова лето дали да му даваш на твоето дете Омега-3?
Конечно ќе ја решиме вечната дилема…

Летото е период од годината кој сите го обожаваме, особено малишаните. Сончевите денови, игрите на плажа и бројните авантури го прават ова годишно време посебно. Но, додека се забавуваат на сонце, нивниот имунитет треба да остане заштитен и силен. Не ја прави истата грешка и оваа година затоа што Омега – 3 масните киселини се заштитен фактор на нивното здравје.

Што се Омега -3 масни киселини?

Омега-3 масните киселини – EPA (еикосапентаеноична киселина) и DHA (докосахексаеноична киселина), се клучни за развојот на мозокот, очите и имунолошкиот систем на децата. Тие се есенцијални бидејќи не можат да се произведуваат од телото, затоа треба да се внесуваат преку исхраната или суплементи.

Дали децата треба да пијат Омега-3 во лето?
Го имаме одговорот…

Еве една летна мистерија: Зошто некои родители мислат дека Омега -3 не се потребни во текот на летните месеци? Можеби затоа што децата се повеќе надвор и имаат поразновидна исхрана? Веруваат дека почесто ќе јадат риба или затоа што сметаат дека Омега-3 е само за зимскиот период кога царуваат вирусите? Вистината е дека Омега-3 се неопходни во текот на целата година, а летото не е исклучок!

Долго лето здрави деца: Летните денови носат повеќе игри и активности на отворено. Омега-3 масните киселини се неопходни за нормална функција на
имуниот систем, нормален раст и развој на коските и забите. За малечните непречено да уживаат во летните игри Омега-3 помага во поддршка на мускулната и зглобната функција.

Цел ден на сонце: Изложеноста на сонце може да ја оштети кожата. Омега3 помага во одржувањето на здрава кожа и ја зголемува нејзината отпорност на оштетувања предизвикани од УВ зраците. Секако, додатоците со Омега3 масни киселини не се замена за кремите со заштитен фактор.

Малите мозочиња работат во полна пареа: Летото е време за истражување и учење на нови работи. Омега-3 ги подобрува когнитивните функции и концентрацијата, што помага малите мозочиња да бидат фокусирани и креативни. Омега-3 масните киселини го поддржуваат развојот на невроните во мозокот кај децата со оглед на тоа што поголем дел од фронталниот мозок се формира токму во оваа возраст.

За убави соништа: Во летниот период при промената на местото за спиење со заминувањето на летување може да биде дополнителен проблем за малечките, но Омега 3 масните киселини значително го подобруваат сонот на децата.

Моето малечко не јаде риба!

Дали имаш дома пребирлив јадач/и? Децата често одбиваат да консумираат риба или други извори на Омега-3, што го прави внесувањето на овие есенцијални масни киселини предизвик. Токму затоа суплементите со Омега-3 за деца се вистинскиот спас!

Суплементите обезбедуваат доволна доза на EPA и DHA, што е важно за нивниот здрав развој. Идеално доколку сакаш да се осигураш дека твојот мини суперхерој добива сè што му е потребно!

Одбери Омега3 во форма на гумени бонбони со тропски вкус

За мирно и здраво лето, без плачки одбери Dr. Viton Omega – 3 Junior, меки таблети за џвакање кои содржат оптимална доза на омега-3 масни киселини (еикозапентаенонска – ЕПА и докосахаексаеноична киселина – ДХА) и витамин Д3.

Омега-3 масните киселини се емулгирани во желе-таблета на ист начин како што се малите маслени капки хомогено дистрибуирани во ткивото на лососот кој е одличен извор на овие есенцијални хранливи материи.

Овој уникатен начин на изработка на суплементот е својствен само за ConCordix – патентирана технологија која е плод на 10 годишен развој од страна на норвешките научници.

Concordix го имитира природниот начин на примање хранливи материи од храната. Апсорпцијата на омега-3 стартува уште во устата со самото џвакање.

Производот ќе го најдете во аптеките на: Еурофарм, Виа Фарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, Роса Вита, Алпи Фарм, Вивалек, ДНА Анни Фарм, и Cosmo – Tinex, како и сите подобро снабдени аптеки

Производот може да го нарачате онлајн на:

Omega-3 Junior

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
(Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот)

Производот може да Ви биде доставен на адреса со брза пошта!