Како глукомананот го забрзува слабеењето?

Кога се работи за намалување на телесната тежина едно е сигурно: Задачата воопшто не е лесна! За долгорочни успеси неопходна е посветеност и упорност, години поминати на здрава исхрана и спортување. Но, нетрпеливоста е мотив луѓето честопати да побараат солуции за побрзо слабеење, а такви на пазарот има многу.

Сведоци сме на безброј реклами на суплементи, чаеви и диетални планови кои ветуваат брзо и ефикасно слабеење.

Еден од нив е глукомананот, природно диететско влакно за кое се верува дека е ефикасен суплемент кој поттикнува губење на тежината.

Со оваа статија ќе се обидеме од научен аспект да го разгледаме глукомананот за да провериме колку е безбеден и добар за консумација.

Што е всушност глукоманан?

Глукомананот е природно диететско влакно растворливо во вода, екстрахирано од коренот на тропското растение Amorphophallus konjac. Достапно е во облик на суплемент, прав, а честопати е вклучено во составот на поновите брашна и тестенини.

Глукомананот има исклучителна способност да апсорбира вода и еден од најпознатите вискозни влакна. Има толку многу голем капацитет да впие вода, што сосем мало количество е доволно да претвори цела една чаша вода во гел. Токму овие својства го прават медијатор на слебеењето.

Како глукомананот води до намалување на тежината?

Бидејќи е диететско влакно растворливо во вода, тоа го постигнува на неколку начини:

  • Сам по себе е нискокалоричен
  • Обезбедува полност во стомакот и дава чувство на ситост со што обезбедува помал внес на храна веќе на следниот оброк
  • Потенцирајќи ја ситоста, го одложува празнењето на стомакот
  • Како и другите растворливи диететски влакна, ја намалува апсорпцијата на протеини и масти

Исто така ги храни добрите бактерии во стомакот, кои штом се претворат во масни киселини со краток ланец како бутират, го спречуваат покачувањето на тежината, тврдат истражувањата кои до сега се изведени само врз животни.

Глукомананот се двои од останатите растворливи влакна по својата исклучителна вискозност, поради што е особено ефикасен за губење на телесната тежина.

Дали навистина делува?

Низа студии покажале дека ДА! Во последната студија биле вклучени 176 здрави луѓе со прекумерна тежина. Испитаниците биле на диета, а сосем случајно биле избрани оние кои требало да пијат глукоманан и оние кои требало да пијат плацебо. Инаку, глукомананот бил различно дозиран. И покрај тоа, резултатите после 5 недели покажале дека сите оние кои го консумирале, без оглед на дозата, имале помалку килограми во однос на оние кои земале плацебо. Низа други студии се согласуваат со овие резултати.

Глукомананот поттикнува намалување на тежината кај гојазните луѓе и кај оние со вишок килограми, ако редовно се пие пред оброк.

Особено е ефикасен во комбинација со здрава исхрана и спорт. Но, ова важи за сите методи за слабеење – најдобро делуваат во комбинација.

Други здравствени придобивки?

Не само што нема да ви го уништи стомакот и желудникот, напротив, глукомананот го намалува ризикот од срцево заболување и дијабетес тип 2. При анализа на 14 студии, било заклучено дека глукомананот го намалува вкупниот холестерол во крвта, лошиот холестерол, триглицеридите и шеќерот.

Според анализата, примарно го намалува холестеролот во крвта, така што ја намалува апсорпцијата на холестеролот во цревата. Се покажал и успешен при третман на запек.

Глукомананот е тотално безбеден за пиење. Препорачаната доза гласи 1 грам, 3 пати во денот, а се пие со вода. Задолжително консумирајте го пред оброк, во спротивно нема да има ефект врз процесот на намалување на тежината.

Nature Essential Глукоманан е докажано најдобриот природен додаток за слабеење. За да ви донесе двојно поголеми ефекти, комбинирајте го со здрава исхрана и спорт. Со мала промена на животните навики плус Nature Essential Глукоманан и слабеењето ќе оди како подмачкано.

Пробај уште денес!
Направете брза онлајн нарачка – https://alfalab.mk/proizvodi/nature-essential-glukomanan/

Nature Essential – Глукоманан може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети… во дрогериите на Cosmo – Tinex, dm – дрогерии сите подобро снабдени аптеки.

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)