Како да ја осветлите потемнетата кожа на лактите и под пазувите…

Беспрекорната кожа останува само сон, со оглед на нашиот бурен начин на живот. Згора на тоа, многу други фактори, како загадувањето, штетните УВ зраци од сонцето, стресот и несоодветната исхрана може дополнително да ја оштетат кожата и да ви дадат неизедначен тон на кожата. Ако ова не беше доволно, многу од козметичките производи достапни на пазарот овие денови содржат штетни хемикалии и адитиви кои предизвикуваат дополнителна штета на вашата кожа, наместо да ја направат здрава и блескава.

Најдобро решение во овие околности е да се користат природни состојки или производи кои се безбедни за употреба. Нивните придобивки се многубројни и вклучуваат осветлување на кожата, балансирање на тонот на кожата, намалување на флеки и знаци, заштита од УВ зрац и елиминирање на штетните бактерии. Овие лекови ќе работат на вашата кожа природно и ефикасно.

Лушпи од сушени портокали и јогурт
Портокал се користи за јадење, сокови, но навистина добро функционира за белење на кожата. Исто така е богат со витамин Ц кој делува како добар депигментирачки агенс.

Потребно:
Неколку лушпи од портокал
1 лажица неутрален јогурт

Што треба да направите:

 1. Се суши кората од портокал на сонце два до три дена.
 2. Откако ќе станат речиси суви, мелете ги додека не се претворат во прав.
 3. Измешајте една лажица од овој прав со јогурт додека не се добие мазна паста.
 4. Нанесете ја пастата на кожата и чувајте ја околу 15-20 минути.
 5. Исплакнете со топла вода.

Колку често треба да го направите ова:
Можете да го направите ова секој ден пред спиење.

Одговара за:
Сите видови на кожа

Маска од домати, јогурт и овес
Ликопенот во доматите, кој им дава карактеристична црвена боја, има фотозопасни својства кои можат да ја заштитат кожата од стареење. Поради изобилството на антиоксиданти, доматите се една од оние јадења што и даваат сјај на кожата. Овесот  делува како нежен отстранувач и го подобрува здравјето на кожата.

Потребно:
1 домат
1 лажичка јогурт
1 лажичка овесна каша

Што треба да направите:

 1. Исечете го доматот на половина. Земете една лажичка или два од неговиот сок.
 2. Земете ја овесната чаша во чинија и додајте го сокот и јогуртот во неа. Добро се меша.
 3. Нанесете ја маската на чиста кожа и оставете ја околу 20 минути.
 4. Исплакнете со топла вода.

Колку често треба да го направите ова:
По можност, два до три пати во една недела.

Најмногу одговара на:
Мрсна кожа, нормална кожа, комбинирана кожа

Маска од млеко, сок од лимон, и мед
Сокот од лимон е богат со витамин Ц, за кој се покажа дека има ефекти на осветлување на кожата поради неговата способност да го намали производството на меланин, пигментот кој е одговорен за потемнувањето на кожата.

Потребно:
1 лажица млеко
1 лажица сок од лимон
1 лажичка мед

Што треба да направите:

 1. Измешајте ги состојките во сад.
 2. Нанесете ја пастата на лицето (откако ќе го исчистите лицето) и оставете ја околу 20 минути.
 3. Исплакнете го лицето со топла вода.

Колку често треба да го направите ова
Направете го тоа секоја ноќ пред спиење.

Најдобро погоден за:
Сите видови на кожа

Маска од тиква
Тиквата е моќен центар на антиоксиданти и ексфолирачки киселини. Се состои од бета-каротен и витамини А и Ц, кои помагаат за осветлување на кожата.

Потребно:
2 лажички пире од тиква
Пола  лажичка мед
Пола лажичка млеко

Што треба да направите:

 1. За пире од тиква, прво исечете ја тиквата на неколку парчиња. Подоцна, сварете ги и ставете ги во миксер.
 2. Измешајте ги двете кафени лажички од ова пире со мед и млеко додека не добиете смеса.
 3. Нанесете ја оваа паста на лицето и оставете ја околу 20 минути.
 4. Исплакнете со топла вода.

Колку  често треба да го направите ова:
Можете да го пробате ова пред спиење. Се препорачува да се користат два до три пати во една недела.

Најдобро погоден за:
Сите видови на кожа

Маска од цитрон
Лимонската киселина во лимонот и грејпфрутот ја чисти и ја осветлува кожата. Таа дејствува како природен агент за  белење и ги затегнува порите. Протеините пронајдени во белката од јајце имаат антибактериски својства. Овие можат да помогнат во заштитата на кожата од надворешни инфекции.

Потребно:
1 белка од јајце
1 лажичка сок од грејпфрут
1 лажичка сок од лимон
2 лажички кисела павлака

Што треба да направите:

 1. Ставете го јајцето во сад
 2. Земете ја киселата павлака во друг сад и заедно со неа мешајте го сокот од грејпфрут и лимон.
 3. Сега додадете ја оваа мешавина на белката од јајцето и темелно мешајте.
 4. Нанесете ја смесата на лицето и оставете ја 15 минути.
 5. Исплакнете го лицето со топла вода.

Колку  често треба да го направите ова:
Трипати неделно пред спиење.

Најдобро погоден за:
Мрсна кожа, комбинирана кожа, нормална кожа.

Пилинг од алое Вера и оризово брашно
Алое вера е крајно решение за сите проблеми поврзани со кожата. Таа е богата со антиоксиданти и соединенија кои ја лекуваат, негуваат и ја штитат кожата . Грубоста на оризово брашно ќе ги отстрани сите мртви клетки на кожата и нечистотиите кои се акумулираат на кожата.

Потребно:
Алое вера
2 лажици оризово брашно

Што треба да направите:

 1. Отсечете го отворот на листот од алое за да потече гелот од внатре.
 2. Потопете ја таа страна на листот во оризово брашно и внимателно масирајте на вашата кожа во кружни движења.
 3. Прочистете неколку минути, а потоа исплакнете со топла вода, а потоа со студена вода.

Колку често треба да го направите ова:
Направете го тоа секоја вечер и ќе почнете да забележувате резултати за неколку дена.

Најдобро погоден за:
Сите видови на кожа

Етерични масла
Овие се во основа висококонцентрирани масла што се извлекуваат од растенија. Ги користела Клеопатра за беспрекорна и блескава кожа. Поради високите концентрации, многу е важно да знаете како да ги користите. Чувајте го упатството за да знаете како можете да ги користите најдобрите есенцијални масла за осветлување на кожата.