Како да го подобриш имунитетот на кожата за да не се оштети и збрчка пред време?

Нека не те чуди ако после настинка или бурен период исполнет со многу обврски, слаба исхрана и малку сон, кожата на твоето лице ти делува безживотно. Почнале да ти се познаваат сите брчки, образите и брадата ти свиснале надоле, а подочниците ти помодреле.

При вакви услови, кожата станува чувствителна на надворешните агресори како УВ зраци и згадување, па е подложна на хиперпигментација и предвремено стареење.

Доколку почнеш да работиш на својот имунитет комбинирајќи здрава храна, суплементи и многу витамин Ц, твојот организам ќе се врати на старо, а тоа ќе стане видливо и на кожата на лицето.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Но, да бидеме реални, за тоа треба многу време. Ако сакаш побрзи резултати, освен на базичниот имунитет, почни да работиш и на имунитетот на кожата со цел да ја зацврстиш нејзината одбрана од сите фактори кои се обидуваат да го загрозат нејзиното здравје и изглед.

Тоа ќе го постигнеш со истата состојка по која прва посегнуваш кога си болен – витаминот Ц или најмоќниот антиоксидант без кој не може ниту телото, а уште помалку кожата.

Ако го внесуваш преку храната, го пиеш како додаток во облик на суплемент и плус нанесуваш Dr. Viton – Vitamin C Serum, бидејќи е производ што содржи највисока концентрација на витаминот, твојата кожа ќе се регенерира пред да трепнеш.

Витаминот Ц како најмоќен антиоксидант на планетата, делува на ист принцип на кожата како што делува и во организмот, имено, влегува во директен дуел со слободните радикали кои ги напаѓаат клетките на кожата и кои предизвикуваат оксидативен стрес.

Слободните радикали се оние кои предвреме ја стареат кожата, а патем поттикнуваат низа состојби како хиперпигментација, акни, дехидратација.

Структурата и цврстината на кожата се должи на колагенот што клетките сами го создаваат. Но, со годините продукцијата на колаген опаѓа при што се создаваат фини линии, брчки, а кожата го губи својот волумен и контури.

Во однос на колагенот, витаминот Ц делува на два принципи:

  • Прво, ја поттикнува продукцијата на колаген.
  • Второ, како моќен антиоксидант кој ја штити кожата од слободните радикали, витаминот Ц ја спречува деградацијата на клетките кои ги создаваат клучните компоненти за кожата како колаген.

Како моќен антиоксидант се справува и со слободните радикали кои поттикнуваат воспалителни процеси на кожата, па таа завршува со акни. Витамин Ц го смирува воспалението, го смирува црвенилото од самото воспаление, го влече гнојот од акните и ја штити кожата од идни воспаленија. Бидејќи поседува и некомедогени својства, може да спречи и појава на митесери кои настануваат кога маслото во порите ќе оксидира.

Благодарение на избелувачките својства и својствата да го лекува оштетеното ткиво, витаминот Ц го изедначува тенот од сите состојби со кои се соочила кожата како лузни, лузни и флеки од акни, флеки од сонце.

Dr. Viton – Vitamin C серумот е најдобрата поддршка за имунитетот на твојата кожа!

Dr. Viton Vitamin C Serum  можеш да го купиш во аптеките на  Еурофарм, Зегин, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети во DM-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

можеш да го нарачаш онлајн на 

https://alfalab.mk/proizvodi/vitamin-c-serum/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821 (Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот )

Dr. Viton Vitamin C Serum ќе ти го доставиме на твојата домашна адреса со брза пошта!