5 совети како да ги намалите брчките на челото

Возраста и брчките
Повторувачки изрази на намуртеност може да предизвика брчки, но стареењето и губењето на еластичноста на кожата, изложување на сонце, и генетика, исто така, може да влијае. Сепак не брзајте со скапи третмани, прво пробајте ги овие 5 промени во вашиот животен стил за да ги намалите досадните брчки.

Вашиот животен стил има огромно влијание врз здравјето на вашата кожа и развојот на брчките. Преземети ги овие чекори за да ја одржите вашата кожа рамномерна и да помогнете во спречувањето на предвремено стареење.

Заштитете се од сонце
Долгото изложување на ултравиолетовите зраци на сонцето придонесува за предвремено стареење и брчки. Според голем број истражувања, секојдневната употреба на SPF 15 или поголемо дејство за заштита од сонце го забавува стареењето на кожата и го намалува ризикот од темни дамки и брчки.

Контролирајте го стресот
Загрижувачките изрази води до наметнување на веѓите, што доведува до брчки на челото. Тешко е да се ослободите од сите стресови, но важно е да ги задржите под контрола. За да си помогнете во управувањето со стресот, обидете се со:


медитација;
јога;
дишење на дијафрагма;
ароматерапија;
здрава исхрана;
доволно спиење;
весник;
секојдневно вежбање;

Хидрирана кожа
Сувата кожа ги прави брчките појаки и поизразени. Добро хидрирана кожа помага да се намали изгледот на брчките. Но, важно е да се хидрира од внатре. За да останете добро хидрирани, секој ден пијте најмалку осум чаши течност, поготово вода. Кога вежбате, или поминуваат време на сонце, ќе треба да пиете повеќе

Јадете балансирана исхрана
Според истражувањето во 2016 година, исхраната игра важна улога во стареењето на кожата. Истражувачите откриле дека повисоките дози на витамин Ц и линоленска киселина (омега-3 масна киселина) го намалуваат ризикот од сува кожа кај жените на средовечна возраст.  Витаминот Ц исто така е поврзан со помал ризик „збрчкано“ чело.  Исхраната со масти и јаглехидрати го зголемува ризикот од брчки и атрофија на кожата.

Откажете се од цигари!
Ако зголемен ризик од рак на белите дробови, емфизема и срцеви заболувања не се доволни за да престанете да пушите, можеби предвремено стареење и брчки ќе ви ги отворат очите. Пушењето е главна причина за предвремено стареење и брчки. Според истражувањето во 2016 година, хемикалиите во чадот од тутунот го намалуваат производството на колаген и ја оштетуваат еластичноста на кожата, што доведува до предвремено стареење и брчки.