5 навики кои докажано го намалуваат ризикот од дијабетес

Неколку дена по ред ти трнат прстите на рацете и нозете, па веднаш помислуваш на дијабетес, бидејќи болеста со генерации е присутна во твоето семејство. И вишокот килограми не се на твоја страна, па затоа те фаќа паника.

Дијабетесот е болест која од ден во ден зема се поголем замав, на светско ниво дури 1 од 11 луѓе имаат дијабетес и во ред е да се исплашен. Но, стравот не решава ништо, затоа мораш да бидеш внимателен со изборите што ги правиш во однос на храната, физичката активност, но и поддршката што му ја даваш на организмот да го издржи современото темпо и болестите.

Ако имаш и еден ризик фактор да заболиш од дијабетес тип 2, ти мораш да пиеш Dr. Viton – Alizin или чист екстракт од ферментиран црн лук кој е двојно помоќен од обичниот бел лук и кој докажано ќе ти го регулира шеќерот во крвта.

Дијабетесот тип 2 е болест што напаѓа неприметно, но добрата вест е тоа што можеш да јa спречиш ако:

Консумираш црн лук

Dr. Viton – Alizin е суплемент кој превенира од дијабетес така што го регулира метаболизмот на шеќерите, го нормализира нивото на шеќер во крвта, ја зголемува чувствителноста спрема инсулинот, допринесува за нормална функција на имуниот систем, ја намалува прекумерната тежина, па дури и ја забрзува циркулацијата.

Dr. Viton – Alizin е добиен со ферментација на белиот лук, процес при кој се создава еден уникатен вид на актиоксидант наречен С-алилцистеин – токму овој антиоксидант е клучен за телото целосно да го искористи корисниот алицин присутен во лукот. Значи секој лук содржи корисна хранлива материја алицин која има силно антидијабетско дејство, но само ферментираниот лук содржи С-алилцистеин благодарение на кој целата доза алицин завршува во организмот.

Ти секако можеш и треба да јадеш лук, но ако сакаш да одржуваш стабилно ниво на шеќер во крвта и ако сакаш да ги спречиш компликациите од дијагностицираниот дијабетес како срцев или мозочен удар, ти мораш да пиеш Dr. Viton – Alizin.

И не грижи се за мирисот, ниту пак за вкусот, при процесот на ферментација тие сосем исчезнуваат.

Дигаш тегови 

Зголемувањето на мускулната маса може да го поттикне лачењето на инсулинот и така да ги намалиш шансите да развиеш дијабетес, се вели во новата студија на The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. Истражувачите открија дека за секое 10 процентно зголемување на мускулната маса, ризикот за развој на дијабетес се намалува за 12 проценти. 

Спиеш по 8 часа

Долгорочниот проблем со несоницата може да влијае врз лачењето на инсулинот, особено кај луѓето кои имаат генетски предиспозиции за болеста. Студијата на Универзитетот Чикаго откри дека луѓето кои спијат помалку од 6 часа се изложени на поголем ризик од дијабетес. Потруди се да се наспиеш минимум 8 часа, но во текот на ноќта, бидејќи вечерните часови прават чуда за здравјето.

Внесуваш растителни влакна

Тврдите свежи плодови, овошјето и зеленчукот, не само што се добри за дигестијата, туку истите го ставаат под контрола шеќерот внесен со оброкот со тоа што го забавуваат протокот на гликоза во крвотокот. Токму затоа, секогаш кога имаш желба за нешто благо, грабни овошка што изобилува со растителни влакна како круша или малини. Земи го предвид и кафениот ориз во твојата диета или исхрана: Консумирањето 1-2 порции неделно го намалува ризикот од дијабетес за цели 11 проценти се вели во студијата Archives of Internal Medicine.

Се опуштиш

Хроничниот стрес е причина за безброј болести, па ниту дијабетесот не е исклучена опција. „Кога телото се соочува со стрес, тоа почнува да лачи хормони кои го покачуваат нивото на шеќер во крвта.“ – објаснува Д-р Colberg Ochs. Ваквиот хормонски наплив е сосем малку полезен, но премногу опасен на долг рок. Токму затоа не заборавај да дишеш длабоко, да практикуваш медитација, да слушаш музика што ќе те опушти (експертите се за класична),  да појдеш на масажа. Овие ситни чекори ќе ти помогнат да воведеш ред меѓу хормоните.

Dr. Viton Alizin е достапен е во во аптекитe на:  Зегин, Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети и во други подобро снабдени аптеки, како и во дрогериите на dm и Cosmo – Тинекс.

Можеш да го нарачаш и онлајн на: https://alfalab.mk/proizvodi/dr-viton-alizin/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821 (Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот ) 

Dr.Viton Alizin може да ти го доставиме и на твојата домашна адреса со брза пошта!