Зошто ти се грчат мускулите сред спиење и како да си помогнеш?

Постојано те мачат грчеви во мускулите на нозете? Чувствуваш како мускулот да ти е врзан во јазол, те боли неподносливо и откако грчот ќе помине?

Никогаш не знаеш кога може да те снајдат, те будат и од најдлабок сон, те фаќаат додека чекаш ред во банка или додека опуштено седиш на кафе?

Мускулните грчеви се појава со која сите еден ден ќе се соочиме, бидејќи се неизбежен дел од стареењето, брзиот начин на живот, стрес и слаба исхрана.

Прашањето е што правиш ти за да се ослободиш од непријатните грчеви? Го истегнуваш мускулот, го масираш, му ставаш облоги?

Сè е тоа супер, но така само моментално го решаваш проблемот. Безбеден си сè до наредниот грч што не знаеш кога ќе те фати, дали ќе трае пократко од претходно и дали ќе те боли местото и откако мускулот ќе попушти. Многумина ги боли и 24 часа откако тој целосно ќе се опушти.

Но, ако си создадеш навика редовно да пиеш Dr. Viton Magnezan B6, не само што ќе ги изретчиш грчевите во мускулите, туку трајно ќе се ослободиш од нив.

Овој суплемент е погоден за оваа намена поради самата комбинација од магнезиум и витамин Б6, двете состојќи кои најмногу ги опуштаат мускулите и нервите.

Магнезиумот е минерал одговорен за контракциите на мускулите и кога е во дефицит, мускулот изведува акција, но има потешкотии да се релаксира. 

Витаминот Б6 е познат по неговиот релаксирачки ефект, но уште поважно тој ја подобрува апсорпцијата на магнезиумот за цели 40%.

Поради оваа комбинација, Dr. Viton Magnezan B6 е спасот на многумина луѓе чиј сон е прекинат од непријатни мускулни грчеви.

Многу е баран и од спортистите и од луѓето кои редовно вежбаат, бидејќи суплементот успешно се справува со грчевите во мускулите поттикнати од физичкиот напор и загубата на вода во текот на тренингот.

Иако се безопасни, грчевите се крајно непријатни, болни и го ограничуваат нормалното секојдневие на луѓето кои страдаат од нив.

Неможност да доседиш во кино, да достоиш во редица, да се прошеташ малку подолго, да патуваш, а уште помалку да спиеш во автомобил или автобус… и низа други сосем нормални активности.

Од грчеви најмногу се засегнати луѓето чија работа е врзана со стоење како вработените во бутиците или оние што по цел ден седат пред компјутер, но ништо помалку не се поштедени постарите лица.

  • Всушност, се проценува дека 60% од возрасната популација се соочува со грчеви во мускули, а 33% од луѓето над 60 години мака мачат со нив два-три пати во месецот.
  • Грчевите се својствени и за трудниците, дури 40% од нив ги искусуваат поради наглото зголемување на телесната тежина на која не се навикнати мускулите.
  • На крај доаѓаат децата, со 7% од случаите.

Кога од ретки епизоди, грчевите преминуваат во редовна појава, тогаш мораш да појдеш на лекар. Можеби се работи за сериозно заболување, повреда или стеснување на крвните садови кое може да биде фатално за твојот живот.

Во меѓувреме, превенирај и редовно пиј Dr. Viton Magnezan B6 дури и да не си доживеал ниту еден грч досега!

Суплементот целосно ќе те опушти после напорен и стресен ден, а така ќе дојдеш до квалитетен сон и подобар живот. 

Токму тој ефект ќе ти го даде Dr. Viton Magnezan B6, затоа набави си го уште денес.

Dr. Viton – Магнезан Б6 може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, Зегин… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

Dr. Viton – Магнезан Б6 можете да го нарачате онлајн:
https://alfalab.mk/proizvodi/magnezan-b6

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)