Како да заспиеш вечер кога си под стрес?

Да заспиеш и да го задржиш сонот на очи во ова бурно и стресно време е вистински предизвик.

Ако ти успева секој пат, тоа значи дека си научил да се сносиш со стресот.

Но, ако не ти успева да заборавиш на проблемите и поради тоа си ненаспан со денови, тогаш ти треба помош.

Прошири ги своите хоризонти… запрашај се како им успева на другите луѓе секогаш да се одморени, свежи, полни со елан, иако водат двојно постресен живот од тебе?

Денес е твојот среќен ден, бидејќи ќе ти откриеме што сигурно ќе ти помогне да дојдеш до сон.

Станува збор за еден многу интересен спој помеѓу минералот магнезиум и витаминот Б6 наречен Magnezan B6 од Dr. Viton, кој успешно делува на сите симптоми на несоницата:

  • Ќе ти помогне полесно да заспиеш
  • Ќе ти го одржи сонот во текот на ноќта
  • Ќе ти го смири организмот намалувајќи го нивото на стрес хормонот кортизол
  • Ќе те спречи да се будиш пред алармот
  • Ќе ти даде волја за наредниот ден

Сите овие бенефити произлегуваат од една таблетка Magnezan B6 што треба да ја испиеш неколку часа пред легнување.

Дека не зборуваме напамет говорат илјадниците задоволни консументи кои откако пијат Magnezan B спијат мирно.

Од друга страна, тука се бројните научни докази дека магнезиумот и витаминот Б6 се најмоќните природни антистрес методи. Намалувајќи го стресот, магнезиумот и витаминот Б6 се справуваат и со несоницата како една од нус појавите на стресот.

  • Магнезиумот е минерал од кој зависат низа телесни функции вклучувајќи го и СОНОТ.
  • Конкретно, магнезиумот учествува во конвертирање на протеините во супстанци кои прават да се чувствуваш сонливо. Исто така, магнезиумот го смирува целиот нервен систем, ја опушта мускулатурата што е клучно за полесно да заспиеш.  
  • Сосем на крај, магнезиумот го одржува нивото на гама-аминобутирна киселина, невротрансмитер кој буквално го гаси човековото тело и мозок и го праќа на спиење.

Ефектот на магнезиумот е двојно посилен кога се пие во пар со витамин Б6!

Витаминот Б6 сам по себе го релаксира организмот, но истовремено ја подобрува апсорпцијата на магнезиумот за цели 40% и на тој начин го засилува неговото природно дејство.

Сите овие факти го прават Magnezan B6 посакуван суплемент особено при стресни периоди кога несоницата е неизбежна.

Оваа мудра комбинација од магнезиум и витамин Б6 има двојна релаксирачка моќ врз нервите, мускулите и мозокот – токму она што ти треба за да спиеш и покрај грижите.  

Не залажувај се дека со 4-5 часа сон можеш да функционираш. Направи сè што е во твоја моќ за да дојдеш до 8 часа сон, бидејќи со неспиење ризикуваш да го намалиш имунитетот, да се разболиш, да почнеш да забораваш.

Сонот е најдобар лек и за самиот стрес. Квалитетниот сон го ублажува стресот и сите негативни последици што тој ги предизвикува.

Затоа помогни си себеси, обезбеди си добар сон со Dr. Viton – Magnezan B6.

Нарачај го денес и наспиј се уште вечерва!

Dr. Viton – Магнезан Б6 може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, Зегин… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

Dr. Viton – Магнезан Б6 можете да го нарачате онлајн:
https://alfalab.mk/proizvodi/magnezan-b6

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)