Зошто на спортистите им е потребен магнезиум?

Магнезиумот е минерал кој секојдневно ми е потребен на нашето тело, тој е вклучен постојано во повеќе од 300 ензимски реакции, кои се одвиваат во сите клетки во нашето тело. Потребен е за нормална функција на целиот организам, за одржување на здрави клетки и за производство на енергија.

Магнезиумот е многу важен за спортистите бидејќи е неопходен за нормална функција на мускулите, како и за нивно побрзо опоравување после тренинг.

Спортистите треба да внимаваат на нивото на овој витален минерал, затоа што при долгите и напорни тренинзи се зголемува неговата загуба од телото и се намалуваат неговите резерви.  Нивото на магнезиум особено се намалува со зголеменото потење, и ако дојде до нагло опаѓање во неговата концентрација може да дојде до лошење, покачување на притисокот и вртоглавици.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Затоа сите оние кои аматерски или професионално се занимаваат со спорт би требало да се обидат со исхраната да внесуваат секојдневно доволно количество на магнезиум или да ја дополнат својата исхрана со некој високвалитетен суплемент.

Dr. Viton Magnezan C е додаток во исхраната кој го содржи магнезиум и тоа во комбинација со Витамин Ц!

Предноста на Dr. Viton Magnezan C во споредба со сите слични препарати, е што доаѓа во течна форма, спакуван во кесички за директна, еднократна и најлесна употреба.

Dr. Viton Magnezan C содржи лесно абсорбирачка форма на магнезиум цитрат, што му овозможува брзо дејство.

Редовното внесување на доволни количини на магнезиум и витамин Ц во телото, овозможува непречено функционирање на целиот организам, заштита на клетките од оксидативно оштетување и посилен имунитет пред и после зголмената физичкка активност.

 Dr. Viton Magnezan C помага при:

  • зголемена потреба за магнезиум
  • зголемен стрес
  • ја отстрнува напнатоста во сите делови од телото
  • грчеви и затегнатост во мускулите
  • го намалува заморот и изнемоштеноста
  • помага за полесно опоравување на мускулите после тренинг
  • полесно заспивање

Ако сакаш да си вежбаш на раат и да не се секираш за нивото на твојот магнезиум, не чекај и купи си  Dr. Viton Magnezan C уште веднаш!

Dr. Viton Magnezan C  можеш да го купиш во аптеките на  Еурофарм, Зегин, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети во DM-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки

можеш да го нарачаш онлајн на https://alfalab.mk/proizvodi/magnezan-c/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821 (Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот )

Dr. Viton Magnezan C ќе ти го доставиме на твојата домашна адреса со брза пошта!