Ви нудиме 6 додатоци кои ги намалуваат сите видови воспаленија

Воспаление може да се појави како резултат на траума, болест и стрес. Сепак, тоа може да биде предизвикано од нездрава храна и навики на живот. Храна која помага при воспаленија, вежбање, добар сон и управување со стресот може да помогнат.

Во некои случаи, добивањето дополнителна поддршка од додатоците може да биде корисно.

Еве 6 додатоци кои се покажале дека го намалуваат воспалението.

Алфа-липоева киселина

Алфа-липоева киселина е масна киселина направена од нашето тело. Таа игра клучна улога во метаболизмот и производството на енергија. Исто така функционира како антиоксиданс, заштитувајќи ги клетките од оштетување и помагајќи да се обноват нивоата на други антиоксиданти, како што се витамините Ц и Е.

Алфа-липоевата киселина, исто така, го намалува воспалението. Неколку студии покажуваат дека го намалуваат воспалението поврзано со инсулинска резистенција, рак, заболување на црниот дроб, срцеви заболувања и други нарушувања.

Препорачана доза: 300-600 mg дневно.
Потенцијални несакани ефекти: Доколку земате препорачана доза, од додатоци нема никаква потреба. Ако земате лекови за дијабетес, тогаш можеби ќе треба да го надгледувате нивото на шеќер во крвта.
Не се препорачува за: бремени жени.

Куркумин

Куркумин е составен дел од зачинета куркума. Таа обезбедува неколку импресивни здравствени придобивки. Го намалува воспалението на дијабетес, срцеви заболувања, воспалително заболување на цревата и рак. Куркумин, исто така, се чини дека е многу корисен за намалување на воспаленија и подобрување на симптомите на остеоартритис и ревматоиден артритис.

Препорачана доза: 100-500 mg на ден, кога се зема со пиперин. Дози до 10 грама дневно биле проучувани и се сметаат за безбедни, но можат да предизвикаат дигестивни проблеми.
Потенцијални несакани ефекти: Да не се надминува препорачаната доза
Не се препорачува за: бремени жени.

Наша препорака: San Sebastian – Куркума (Turmeric) 

San Sebastian Turmeric – Curcumin производите можете да го набавите во аптеките на: Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети … во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Тинекс и во сите подобро снабдени аптеки.

San Sebastian Turmeric – Curcumin можете да го можете да го нарачате онлајн
https://alfalab.mk/proizvodi/kurkuma/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
*(Достава до домашна адреса со брза пошта)

Рибино масло

Додатоци на рибино масло содржат омега-3 масни киселини, кои се од витално значење за доброто здравје. Тие можат да го намалат воспалението поврзано со дијабетес, срцеви заболувања, рак и многу други состојби. Исто така, се намалува воспалението и мускулното оштетување што се јавуваат после вежбање.

Во една студија, нивоата на воспаление маркер IL-6 биле 32% пониски кај луѓето кои зеле 2 грама додатоци кои содржат омега 3, во споредба со група која не консумирала.

Препорачана доза: 1-1,5 грама омега-3. Побарајте додатоци за рибино масло со незабележлива содржина на жива.


Потенцијални несакани дејства: рибиното масло може да ја намали тежината на крвта во повисоки дози, што може да го зголеми крварењето.
Не се препорачува за: Луѓе кои земаат разредувачи за крв или аспирин, освен ако не се овластени од нивниот лекар.

Наша препорака: Dr. Viton – Омега 3

Dr. Viton – Omega 3 можете да го нарачате онлајн ➡️
https://alfalab.mk/proizvodi/dr-viton-omega3/

Dr. Viton – Omega 3 може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, Зегин… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)

Ѓумбир

Коренот од ѓумбир најчесто се користи за лекување на проблеми при варење и гадење, вклучувајќи и утринска болест. Две компоненти на ѓумбир, гингионел и зингерон можат да го намалат воспалението поврзано со колитис, оштетување на бубрезите, дијабетес и рак на дојка.

Кога на луѓето со шеќерна болест им беше даден 1.600 mg ѓумбир дневно, нивните нивоа на CRP, инсулин и HbA1c значително се намалиле. Постојат и докази кои сугерираат дека додатоците од ѓумбир може да го намалат воспалението и болката во мускулите по вежбање.

Препорачана доза: 1 грам дневно, но до 2 грама е сосема во ред.
Потенцијални несакани ефекти: Да не се надминува препорачана доза. Сепак, повисоките дози може да ја намалат крвта, што може да го зголеми крварењето.
Не се препорачува за: Луѓе кои земаат аспирин или разредувачи на крв, освен ако не се овластени од лекар.

Ресвератрол

Ресвератрол е антиоксидант кој се наоѓа во грозје, боровинки и други плодови со пурпурна боја. Исто така се наоѓа во црвено вино и кикирики. Додатоци на ресвератрол може да го намалат воспалението кај лица со срцеви заболувања, инсулинска резистенција, гастритис, улцеративен колитис и други состојби.

Во една студија, ресвератролот ги дополнува намалените воспалителни маркери, триглицериди и шеќер во крвта кај луѓе кои имаат проблеми со тежината.

Ресвератролот во црвено вино, исто така, може да има здравствени придобивки, но износот во црвено вино не е толку голем колку што многу луѓе веруваат.

Црвеното вино содржи помалку од 13 мг ресвератрол за литар (34 мл), но повеќето студии кои ги испитуваат здравствените придобивки на ресвератролот користеле 150 mg или повеќе дневно. За да добиете еквивалентна количина на ресвератрол, секој ден треба да пиете најмалку 11 литри (3 литри) вино, што дефинитивно не се препорачува.

Препорачана доза: 150-500 mg дневно
Потенцијални несакани ефекти: да не се надминува препорачаната доза, но дигестивните проблеми може да се појават со големи количини (5 грама дневно).
Не се препорачува за: луѓе кои земаат лекови за прочистување на крвта.

Наша препорака: Nature Essential – Ресвератрол

Nature Essential Resveratrol можете да го набавите во аптеките на: Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети … во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Тинекс и во сите подобро снабдени аптеки.

Nature Essential Resveratrol можете да го можете да го нарачате онлајн
https://alfalab.mk/proizvodi/nature-essential-resveratrol/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
*(Достава до домашна адреса со брза пошта)

Спирулина

Спирулината е вид на сино-зелена алга со силни антиоксидантни ефекти. Истражувањата покажаа дека го намалуваат воспалението и може да го зајакнат имунолошкиот систем.

Препорачана доза: 1-8 грама на ден, врз основа на тековните студии. Спирулината е оценета од страна на Фармакопијалната конвенција на САД и се смета за безбедна
Потенцијални несакани ефекти: настрана од алергија, нема препорачана доза.

Не се препорачува за: луѓе со нарушувања на имунолошкиот систем или алергии на спирулина или алги.

Наша препорака: San Sebastian – Спирулина

Пробај уште денес! 
Нарачај Spirulina San Sebastian онлајн: https://alfalab.mk/proizvodi/san-sebastian-spirulina/
Продажни места:
Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.
Нарачки на телефон: (02) 3218-821
Секој работен ден од 8:30 до 15:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)