Веге – кујна: Свежа пица „Моцарела“ со SUPER MAGMA

Бидете професионален италијански пица мајстор и подгответе ја највкусната и најздравата пица за Вас и Вашето семејство …

Состојки:

  • 4 лажици маслиново масло
  •  2 згмечени лукчиња
  •  1 големо тенко исечено парче од домат
  •  ¼ шолја  SUPER MAGMA
  •  ¼ шолја борови бадеми
  •  500 гр. изрендана моцарела
  •  12 ситно исецкани листови од зелје,
  •  2 кафени лажици сусамово семе
  •  1 тесто за пица (целосно гранулирано) 

Загрејте ја рерната на 180ºС Целзиусови. Во голема тава, загревајте ги лукот и маслиновото масло на средна температура. Гответе ги најмногу две минути. Додадете ги зелјето, лукот и доматите во тавата. Овие состојки гответе ги 15 минути или додека зелјето не омекне. Ставете ги овие состојки во лонец, а потоа додадете шолјата со  SUPER MAGMA . Сите состојки треба добро да бидат измешани. Тогаш, земете го тестото и раширете го на масата. На него ставете рендана моцарела, а потоа додадете ги измешаните состојки. Посипете одозгора со малку боров лешник. Намачкајте ја отстрана со сусамово масло. Ставете ја пицата во сад за печење и во рерна да се испече. Печете ја 20 – тина минути или додека не стане крцкава.

 

unnamedaaa

baner prodazni mesta