Веге – кујна: Мафини со боровинки и SUPER MAGMA

Вкусни и неверојатно здрави мафини збогатени со SUPER MAGMA (микс од пченична и јачемнова трева. И слатките може да бидат корисни за вашето здравје доколку ги збогатите со вистинските хрансливи додатоци.

Состојки :

  • – 450 гр мешавина од боровинки без глутен
  • – 2 јајца
  • – ½ шолја сос од јаболка
  • – 1 шолја свежи боровинки
  • – 2 супени лажици SUPER MAGMA
  • – 2 супени лажици шеќер
  • – 2 шолји вод
  • – ¼ шолја ленено семе

Загрејте ја рерната на 200ºС Целзиусови. Откако ќе се загрее, измешајте ги сосот од јаболка, јајцата, водата и лененото семе. Потоа, измешајте ја мешавината од мафини со оваа смеса, додека не стане глатка и измешана.

Посипете ги боровинките со две лацици SUPER MAGMA и додатет ги во смесата. Во вашата тава за мафини, може да ставите облога (хартија за печење)  или да ја попрскате со масло.  Ставете ги мафините во рерна и оставете да се печат 20 минути. Потоа по желба засладете ги со шеќер во прав.

 

unnamedaaa

baner prodazni mesta