Уживајте во есента со вкусот и мирисот на салепот

Вистинско уживање ! Совршен кремаст вкус и неверојатната арома мешавина од цимет и традиционален салеп.

А еве како се подготвува овој зимски пијалак:

  • 4 филџани млеко
  • 1 филџан шеќер
  • 1 голема лажица салеп во прав
  • 1 кафена лажичка цимет

Шеќерот и салепот во прав се мешаат, а потоа се додава студеното млеко. Смесата треба добро да се измати со миксер за да се растопат сите грутки од шеќерот и правот. Потоа ставете ја смесата да зоврие. Откога ќе зоврие, намалете ја температурата на ринглата и продолжете да варите со постојано мешање сè додека не добиете густа смеса. Салепот е најдобар кога е густ, но внимавајте да остане во течна состојба. Сварениот салеп се сервира во филџани и потоа се попрскува со цимет.

Не само што е вкусен, салепот има многу лековити моќи, го прочистува грлото, ги смирува дишните патишта и ја намалува или сосема отстранува кашлицата.