Светски тренд: Супер брзо слабеење и прочистување на организмот со ВОДА

Нема поефикасно чистење на организмот од она со чиста вода. Водата помага за внатрешниот духовен живот и го прочистува телото од секаков вид токсини. Краткотрајното ограничување на калориите може да ви помогне да живеете подолго, поздрав живот ако се практикува правилно – но постењето, прочистувањето со вода исто така може да биде опасен процес доколку не се информирате за сите совети и искуства.

Не почнувајте со ова доколку имате одредени медицински состојби. Некои медицински состојби може да се влошат од постот и може да доведат до сериозни здравствени последици. Доколку имате некоја состојба од овие, мора да се консултирате со лекар.

 • Секое нарушување во исхраната како анорексија или булимија
 • Ниско ниво на крвен шеќер (хипогликемија) или дијабетес
 • Дефицит на ензими
 • Повремена болест на бубрезите или црниот дроб
 • Алкохолизам
 • Дисфункција на тироидната жлезда
 • СИДА, туберкулоза или заразна болест
 • Рак
 • Лупус
 • Васкуларна болест или слаба циркулација
 • Срцеви болести, вклучувајќи срцева слабост, аритмии (особено атријална фибрилација), историја на срцев удар, проблеми со валвулите или кардиомиопатија
 • Алцхајмерова болест или мозочен синдром
 • Пост-трансплантација
 • Парализа
 • Бременост или доење

Одлучете колку време ќе се прочистувате со вода. Размислете за почеток да пробате да сте единствено на вода само еден ден. Доколку сакате да продолжите со ова, консултирајте се со лекар колку таа одлука е паметна. Веројатно е побезбедно и може да понуди повеќе здравствени придобивки за кратко време отколку над 3 дена. Ова практикувајте го еднаш во неделата.

Постење за време на стрес

Оваа рутина планирајте ја кога не сте под стрес и секогаш избегнувајте да работите кога сте на ваков тип пост. Одморете се и физички и психички.

Подгответе се психички

Идејата за постење за неколку дена може да биде застрашувачка. Разговарајте со вашиот лекар, прочитајте книги на оваа тема од реномирани автори и разговарајте со другите кои постат. Сметајте го ова искуство  како авантура.

Како да почнете со пост?

Започнете да го елиминирате шеќерот, преработената храна и кофеинот од вашата исхрана најмалку 2-3 дена пред вашиот пост, и да јадете главно овошје и зеленчук.  Исто така, размислете за намалување на обемот на оброците неколку седмици пред постењето. Ова може да помогне да го подготвите вашето тело и да ја направите ментално полесна транзицијата кон постењето со вода.

 • Недела 1: Не јадете доручек
 • Недела 2: Прескокнете го и појадокот и ручекот
 • Недела 3: Прескокнете го појадокот и ручекот и намалете го својот дел за вечера
 • Недела 4: Во текот на денот пијте само вода

Се пијат 9-13 чаши вода дневно. Во принцип, мажите треба да пијат околу 13 чаши вода и други течности дневно (околу 3 литри), а жените треба да пијат  9 чаши (2,2 литри). Може да се држите до дневната препорачана количина на вода за време на постот

 • Не ја пијте целата вода одеднаш! Распределете ја во текот на денот.
 • Не пијте повеќе вода од препорачаната количина, бидејќи тоа може да го исклучи балансот на сол и минерали во вашето тело и да предизвика здравствени проблеми.

Борба со напади на глад

Ако добиете силни болки на глад, најпијте се 1-2 чаши вода. Потоа легнете и одморете се. Желбата ќе помине. Можете исто така да се обидете да пренасочите мислите на читање или медитација.

Бавно и постепено

Прво пробајте со сок од портокал или сок од лимон. Потоа продолжете постепено да додавате храна во вашата исхрана. Јадете мали количини на секои 2 часа. Во зависност од должината на вашиот пост, можете да го проширите овој процес во текот на еден ден или неколку дена:

 • Овошен сок
 • Сок од зеленчук
 • Овошје и зелен лиснат зеленчук
 • Јогурт
 • Супа од зеленчук и варен зеленчук
 • Готвени зрна и грав
 • Млеко, млечни производи и јајца
 • Месо, риба и живина
 • Се останато

Редовно јадете здрава исхрана

Постот нема многу да му помогне на вашето здравје ако се вратите на јадења со висока масленост и храна со високо ниво на шеќе. Следете ја исхраната со овошје, зеленчук и зрна, а ниските масти и рафинираниот шеќер. Вежбајте 30 минути пет дена во неделата. Живејте со здрав начин на живот за да го подобрите вашето здравје и благосостојба, а постот да биде само мал дел од тоа.

Можни несакани ефекти

По 2-3 дена од постот на вода може да имате вртоглавица ако премногу брзо станете. Ако имате вртоглавица, веднаш седете или легнете додека не помине. Можете исто така да се обидете да ја ставите главата помеѓу колената.

Не е невообичаено да се почувствува вртоглавица, мала слабост, гадење или повремена тахикардија при постење. Доколку симптомите се алармантни, губите свест, веднаш прекинете со постот и посетете го вашиот матичен лекар.

Потребен е одмор

Во ова време може да доживеете пад на издржливост и енергија. Не претерувајте. Спијте колку што треба.  Постот е за одмор – физички, емоционален, сензорен и физиолошки.

 • Ако се чувствувате како да ви се дреме, дремнете си. Слушајте го вашето тело и не се притискајте физички.
 • Ако се чувствувате уморни, не управувајте со возило.

Вашата енергија може да флуктуира помеѓу чувството на слабост и замор и чувство на енергија. Наместо тоа, пробајте нежна, ресторативна јога. Јогата е смирувачки начин да ги истегнете вашите мускули.