Сте слушнале ли за најекстремните диети во свет, како јадење памук?!

Да се ​​соочиме со тоа, губењето на тежината може да биде тешко. Со сите вкусни искушенија кои се одолговлекуваат и ја ослабуваат решеноста предизвикана од стресот на секојдневниот живот, многумина се соочуваат со губење на битката со килограмите. Во доцните зимски месеци, со оглед на тоа што постојано имате идеи за лето и за плажа, сепак не постои ништо што ќе ве мотивира доволно. Затоа, екстремна, брза исхрана може да изгледа како атрактивна опција. Многу екстремни режими вклучуваат елиминирање на цела храна. Други екстремни диети се потпираат прочистување, кое ќе резултира со почеток на губење вишок килограми.  Без оглед на методот, губењето тежина преку екстремни методи и со брзо темно е многу нездраво за организмот. Оние резултати кои изгледаат одлично во огледалото можат да бидат штетни за здравјето на еден човек и тие се долготрајни. Најдобро е да се држиме со овошје, зеленчук и цели зрна отколку да се жртвуваме за опасните методи од следните осум диети, некои од најекстремните примери за диети во светот што луѓето, всушност, некако ги практикуваат. Погледнете кои се тие…

Прочистување со сок од јаболко, јаболков оцет
Значи, сакате да изгубите неколку екстра килограми и, се разбира, овошје, зеленчук, посно месо … Па и не баш…јаболков оцет секое утро! Ако ве тера на повраќање, промешајте со свеж сок од лимон. Придржувајте се на вегетаријанска исхрана, без алкохолни пијалоци и зачини. Звучи пријатно.

Холивудска диета
Дали мислите дека губењето десет килограми за два дена е здраво? Ако одговоривте со ДА тогаш можеби ќе сакате да ја разгледате Холивудската диета. На оваа екстремна диета ќе пиете замена за оброк која се состои од сокови и хранливи материи за 48 часа.

По завршувањето на двата дена, наводно, изгубивте десет килограми, па можете да продолжите да јадете здрава храна. Сепак, ќе продолжите да заменувате еден оброк со пијалок од овошја и зеленчук. По триесет дена можете да се вратите на сосема нормална исхрана.

Диета на зелка
Што ќе се случи ако консумирате само супа од зелка за цела недела? Прво, ќе бидете гладни. Второ, ќе треба постојано да се наоѓате во близина на тоалет. Трето, најверојатно ќе биде трауматизиран од вкусот на зелка до крајот на оваа недела, или до крајот на животот?!

И покрај очигледните недостатоци на исхраната од зелка, следбениците на овој план за екстремни оброци можат да изгубат значителна количина на тежина во краток временски период. Исхраната нема протеини и многу хранливи материи и заради тоа дозволено е да да се дополни со други овошја и зеленчук.

Пет залчиња
Насловот на оваа диета кажува се. Можете да јадете се што сакате, но само 5 залчиња. 5 залци од појадокот, 5 од ручекот и 5 од вечерата. Нема да чувствувате многу глад бидејќи телото ќе се навикне на мала количина храна.

Господар на диетите
Повеќето екстремни диети ограничуваат една група на храна. Но, господарот, инаку познат како диета со лимонада ја ограничува целата храна. Исхраната која некогаш беше користена како едноставен начин да ги исчисти легендарните токсини од телото, тврди дека учесниците ќе изгубат 20 килограми за 10 дена. И не е ни чудо што губењето на тежината е толку значајно; самата исхрана дозволува само течности 10 денови. Тоа е точно. Нема храна воопшто.

Во утринските часови ќе испиете четири чаши солена вода, во вечерните часови чаша хербален лаксативен чај, а во текот на денот вашата единствена форма на исхрана ќе биде лимонада. Прекрасен мешавина од свеж сок од лимон, јаворов сируп, пипер и вода. Звучи вкусно нели? Ако ги преживеете десетте денови од лаксативните, чудно вкусните пијалоци, тогаш ќе ви биде дозволено повторно да почнете со редовна исхрана.

Диета со бебешка храна
Пред неколку години, обучувачот на славни личности Трејси Андерсон, наводно, ја одобри диетата што вклучува јадење храна за бебиња. Како функционира оваа чудна исхрана? Јадете храна за бебиња наместо вистинска храна. Да, заменете го вашиот просечен калоричен оброк со кашеста бебешка храна. Ако можете да поднесете пире од грашок и трнлив зелен грав, тогаш само може да изгубите неколку килограми во рок од една или две недели. Или, можеби ќе го изгубите паметот од недостаток на калории и хранливи материи.

Диета со паразит
Во текот на 1950-тите, луѓето беа толку очајни да ослабат што голтаа паразити. Тоа е паразит, како вид на црв кој се заглавува во твоите црева и го ограбува виталните хранливи материи.

Овие паразити ги јадат и вишокот калории и со тоа се губи телесна тежина. Па, повелете голтнете црв и слабејте! Меѓу проблемите од оваа нездрава и чудна диета спаѓаат абдоминалните грчеви, дијарејата и замор. Доколку тој паразит остане во рамките на стомакот подолго време, ќе порасне и на крајот ќе предизвика цревна блокада која ако не се лекува, ќе предизвика смрт. За среќа, овој метод е нелегален во САД

Памучна диета
Памукот има различни намени. Тие се совршени за отстранување шминка од очи, фантастично за чистење уши на бебе, вадење лак и уште многу други. Но, очигледно се користи и за слабеење.  За да се држиш до оваа диета мора, буквално, да јадеш памучни топки. Но, немојте да се грижите ако мислите дека необивниот материјал ќе има лош вкус, можете да го впиете во сок пред да го јадете. Неколку работи што треба да се забележат во врска со исхраната од памучна топка: Најпрво тоа е страшна идеја. Второ, тоа е многу опасно. Памучните топки не се направени од памук, туку се направени од синтетички влакна кои се во суштина пластични.

Јадењето големи количества вакви материјали ќе доведе до натрупување на материјалот во стомакот, кој потоа ќе стане опструкција на дебелото црево. Ако не се лекува, може да те убие. Бидејќи памучните топки не се вистинска храна, тие немаат корист од исхраната. Ако ја следите оваа екстремна диета, брзо ќе станете изгладнети од виталните хранливи материи кои му требаат на вашето тело за да преживее.