Совршено мека и сјајна кожа без брчки со третман со портокали

Тонирачките својства но портокалот за подобруваат текстурата и бојата на кожата. Витаминот Ц и лимонската киселина го обновуваат колагенот во вашето тело. Колагенот ја омекнува кожата и го спречува нејзиното стареење.

healthy-life-style

Портокалот ги отстранува мртвите клетки и ги чисти порите, со што се спречува појават на акни. Портокалот содржи витамин А кој во комбинација со витаминот Ц ја штити кожата од штетните сончеви зраци и ја штити од рак. Во салоните за убавина се користи за враќање на сјајот и текстурата на кожата.

home-made-masks-oranges-1024x681

Од портокалот може да напаравите маска за лице. Ја земате кората ја мешате со миксер да се добие паста. Потоа се додава јогурт, неколку капки лимон и лажица мед. Состoјките треба добро да се измешаат. Лицето се мие со топла вода и потоа се нанесува маската. Се држи саат време и потоа се плакне со ладна вода. Маскатa ќе ги отстрани мртвите клетки и нечистотијата и на вашата кожа ќе и даде свеж и младешки изглед. После отсранувањето на маската нанесте крема.
Сок од портокал може да нанесте на темето како би се спречило појавување на првут и маснотии.