Потпури рецепти за фантастичен празничен мирис

Помислата на есен и зима во кујната многу често резултира со богати вкусови и мириси на јаки зачини, топли печени овошја и сочни преливи. Божичните колачи во рерната ќе ја исполнат целата куќа со неверојатни ароми на цимет, јаболки, тиква, ѓумбир и каранфилче. Овие неколку рецепти ќе ви помогнат да ја задржите празничната миризба постојано во вашиот дом и секое утро да ве потсетува на топлите бабини колачи.

1. тиква

Потпури со тиква

 • 4.5л. јаболкова ракија
 • 1 тиква сечкана на парчиња
 • 3 стапчиња цимет
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 1 лажица каранфилче

Подготовка: Наполнете ¾ од садот со јабокова ракија и додадете ги сите состојки и мешајте на тивок оган. Додадете вода по потреба.

1

Овошен коктел

 • 1л. Вода
 • 2 портокали, излупени
 • 1 јабоко, исечено на половина
 • 3 стапчиња цимет
 • 3 парчиња ѕвездовиден анасон
 • 1 лажица свеж ѓумбир
 • 1 лажица каранфилче
 • ¼ лажица сува кора од портокал

Подготовка: Ставете ги сите состојки на тивок оган и оставете да се вари.

3

Потпури од сушени јаболки

 • Сушени јаболки
 • Мелен цимет
 • Стапчиња цимет
 • Ќесичка растителен чај
 • Неколку парчиња тиква
 • Каранфилче
 • Гранчиња бор
 • Јаболков сок по потреба

Подготовка: Ставете ги сите состојки во сад на тивок оган. Потоа сместете ги во тегла.

4

Потпури со брусница и цимет

 • 2 портокали
 • 3 стапчиња цимет
 • 250гр. Брусница
 • 3 лажици каранфилче
 • Рузмарин

Подготовка: Ставете ги сите состојки во сад на тивок оган. Сместете во тегла