Полнети котлети со сирење

За големи гурмани кои уживаат во вкусно парче месо и бело германско сирење. Одличен избор за викенд-ручек.

Состојки:

4 дебели свински котлети (кременадли)

200 гр младо сирење

50 гр германско сирење

2 чешлиња лук

1 лажичка сецкан магдонос

1 лажичка сецкан влашеч

6 дл јунешка супа

1 дл павлака

1 лажица брашно

200 гр шампињони

700 гр компир

30 гр путер

1дл млеко

1дл масло

Мешавина на зачини и бибер

Подготовка:

1. Свинските котлети засечете ги на средината за да се добијат отвори за полнење.

2. Потоа преку кеса истенчете ги со толчник и зачинете по вкус.

3. Посебно соединете го иситнетото младо сирење со германското сирење и магдоносот и зачинете по вкус.

4. Наполнете ги кременадлите со подготвениот фил и затворете ги со чачкалици.

5. Наполетите кременадли пропржете ги од двете страни на малку масло, а потоа продолжете со динстање со повремено налевање од јунешката супа.

6. Кога ќе омекне месото додадете ја изматенате павлака со брашното, зачинете по вкус и гответе додека да се добие саканата густина.

7. Излупениот компир и исечкан на коцки обарете го во солена вода. Потоа испасирајте го и додадете го путерот, млекото и зачините па добро измешајте.

8. Готовите котлети служете ги со пире од компир.