Веганска диета за слабеење…еве што треба да знаете!

Дали е можно губење на тежината?

Ако сакате да симнете некој килограм, можеби е време да пробате веганска диета. Веганите не јадат месо, риба, јајца или млечни производи. Наместо тоа, тие јадат работи како свежо овошје и зеленчук, грав и мешунки, како и растително млеко и месни алтернативи.

Иако некои луѓе го избираат веганскиот начин на живот од етичките грижи за животните, самата исхрана може да има некои здравствени придобивки. Според неодамнешните студии, веганска дите може да ви помогне да изгубите значително количество тежина. Како точно?

Потребни се повеќе истражувања, но се верува дека со веганска исхрана се намалува бројот на висококалорична храна што ја консумирате. Со веганска исхрана, може да завршите со замена на такви прехранбени продукти со алтернативи кои содржат високо ниво на влакна, а ниско ниво на калории.

Но, дали овој пристап е здрав?

Исклучување на некои од главните групи на храна во вашата исхрана може да изгледа нездраво. И ако внимателно не обрнете внимание на вашата исхрана, тоа може да биде опасно по здравјето. Некои се загрижени, на пример, за добивање на доволно протеини или други основни хранливи материи, како што е витамин Б-12.

Овој витамин се наоѓа природно само кај производи од животинско потекло,недостаток од овој витамин може да резултира со анемија. Веганите треба да ја дополнат својата исхрана со витамини, производи од соја за да се избегнат недостатоците.

Овој тип на диета е поврзан со некои сериозни здравствени последици, како што е зголемен ризик за дијабетес тип 2 и срцеви заболувања. Без оглед на ова, можете да јадете веганска храна здраво и да ослабете здраво. Клучот – како и кај сите диети – се фокусира на густи хранливи материи наспроти празни калории.

За веганите, ова вклучува:

  • свежо овошје и зеленчук
  • зрна
  • грав и мешунки
  • ореви и семиња

Жените обично треба да јадат 2.000 калории секој ден за да ја одржат тежината. На телесната тежина, овој број паѓа на околу 1.500 калории дневно. Мажите обично треба да јадат 2.500 калории секој ден за да ја задржат својата тежина, што значи 2.000 калории дневно на телесната тежина. Калориите со брза храна не се еднакви со калории со целосна храна зависи од исхраната.

Постојат многу фактори кои влијаат на губење на тежината, вклучувајќи:

  • возраст
  • висина
  • тежина
  • исхрана
  • нивоа на физичка активност
  • метаболичко здравје

Иако не можете да ги контролирате сите овие фактори, можете да ја контролирате вашата исхрана и вежбање. Без оглед на видот на диета што ќе ја одберете, треба да ги следите овие упатства за здрава исхрана.

Тајмирајте ги вашите оброци

Времето на оброците е од суштинско значење за подобрување на вашиот метаболизам и промовирање на здрави навики во исхраната. Во принцип, пробајте да јадете во исто време секој ден за да воведете рамнотежа. Вклучете поголем појадок во споредба со другите оброци во вашиот ден. Ова може да значи пренасочување на ручекот малку порано и јадење помалку за вечера.

Бидете сигурни дека добивате доволно протеини

Тековните препораки за внес на протеини се околу 0,41 грама на килограм. Кога ќе го пресмета ова во калории, има околу 4 калории на грам протеини. Значи жена во овој пример ќе треба да добие 244 калории од протеини секој ден, а маж ќе треба да добие 288 калории од протеини.

Поминете на „здрави“ пијалоци

Пред да отворите Фанта или некој густ сок, размислете колку калории може да ги содржи. На пример, свежо исцеден сок од портокал содржи околу 279 калории. Водата си била и ќе остане најдобар избор кога станува збор за слабеење. Кога нема да ви се пие вода, може да исцедите лимон во неа или да сварите некој билен чај.