7 грешки кои треба да ги ИЗБЕГНУВАТЕ при вегетаријанска и веганска диета

Урамнотежената вегетаријанска или веганска исхрана може да обезбеди многу здравствени придобивки. Овие диети се поврзани со губење на тежината, подобра контрола на шеќерот во крвта, намален ризик од срцеви заболувања и помал ризик од одредени видови на рак.  Сепак, може да биде предизвик да се задржи добро заокружена вегетаријанска исхрана која ги обезбедува сите нутриенти кои ви се потребни.

Оваа статија открива некои од најчестите грешки што луѓето ги прават при веганска или вегетаријанска исхрана и како да ги избегнат.

Веднаш претпоставки дека вегетаријанската и веганската исхрана е автоматски поздрава
За жал, само поради тоа што прехранбениот производ е означен како „вегетаријански“ или „вегански“ не мора да значи дека е поздрав од редовната алтернатива. На пример, бадемово млеко е популарно растително млеко засновано на и е главен производ во вегетаријанските диети. Сепак, иако бадемовото млеко има ниско ниво на калории и е збогатено со неколку важни витамини и минерали, тоа не е поздраво од кравјо млеко.

Други вегетаријански производи, како што производи базирани на соја, хамбургери и месни алтернативи, често се високо обработени, со долга листа на вештачки состојки. Тие не се поздрави од другите невегетаријански преработени прехранбени производи. И покрај тоа што се вегетаријански, овие производи се исто така често високи во калории, но сепак им недостасуваат протеини, влакна и хранливи материи потребни за балансиран оброк.

Не добивате доволно витамин Б12
Витамин Б12 игра неколку важни улоги во телото. Важен е во создавањето на црвени крвни клетки и ДНК, меѓу другите процеси. За жал, главните извори на витамин Б12 се од животински производи, како што се месото, живината, школките, јајцата и млечните производи. Поради оваа причина, вегетаријанците имаат зголемен ризик од дефицит на витамин Б12. Дефицитот на витамин Б12 може да предизвика замор, проблеми со меморијата и вкочанетост. Таа, исто така може да доведе до мегалобластна анемија.

Замена на месо со сирење
Најлесен начин за нешто да стане вегетаријанско е вадење месо од чинијата и ставање сирење. Кога станува збор за вкус, сирењето е одличен избор за тестенини, мезе, сендвичи. Иако сирењето содржи добар износ на протеини, витамини и минерали, тоа не го заменува широкиот асортиман на хранливи материи што се наоѓаат во месото.

Заборавате на железо
Месото е добар извор на многу важни витамини и минерали, вклучувајќи го и железото. Исто така, месото содржи хеме железо, еден вид железо што вашето тело лесно може да го апсорбира. Поради ова, вегетаријанците имаат поголем ризик за развој на анемија предизвикана од недостаток на железо. Симптомите вклучуваат замор, недостаток на здив и вртоглавица. Сепак, добро планираната вегетаријанска исхрана исполнета со растителна храна богата со железо може да ги задоволи вашите дневни потреби.

Ако сте вегетаријанец или веган, бидете сигурни дека консумирате многу добри извори на железо, вклучувајќи леќа, грав, зајакнати житни култури, ореви, семиња, овес и лиснато зелена боја.

Не јадете доволно храна богата со протеини
Протеинот е суштински дел од исхраната. Вашето тело го користи за да помогне да се изгради ткиво, да се создадат ензими и да произведуваат хормони. Од друга страна, ако ја следите вегетаријанската исхрана, можеби ќе треба да направите повеќе напор да јадете високо-протеинска храна која ќе ви помогне да ги задоволите вашите барања за протеини. Грав, леќа, ореви, путер, се растителна храна која може да помогне при зголемување на внес на протеини.

Не внесувате доволно омега-3 масни киселини
Омега-3 масни киселини се суштински дел од исхраната. Се покажа дека ги намалуваат триглицеридите во крвта, го олеснуваат воспалението и штитат од деменција. Масните риби и рибино масло се најчестите извори на омега-3 масни киселини.

Не пиете доволно вода
Пиење доволно вода е важно за секого, но може да биде особено важно за оние кои јадат многу влакна, вклучувајќи вегетаријанци и вегани.

Вегетаријанците имаат тенденција да внесуваат поголем внес на влакна, бидејќи  мешунки збогатени со влакни, зеленчук и цели зрна се главни состојки во здрава вегетаријанска исхрана. Пиењето вода помага влакната да се движат низ дигестивниот тракт и да ги спречат проблемите како гас, надуеност и запек. Секогаш кога ќе почувствувате жед, напијте се чаша вода.