Зошто нозете повеќе ме болат во лето?

Отоците на топлово и не те изненадуваат, но од кај сега болки во колена, глуждови, стапала… Раат немаш ни во лето! Некако си се увери дека сонцето ќе ти ги згрее коските и ќе те снабди со доволно витамин Д да можеш цел маратон да истрчаш, но се излажа.

Болките во долните екстремитети во летниот период се многу честа појава, а причините се помалку или повеќе очигледни.

Физички си поактивен

Во лето си повеќе физички активен, бидејќи денот е доволно долг да се прошеташ, да работиш во градината, да појдеш на пливање, да заминеш на планина за викенд. Во лето, поголемиот дел од денот, поточно 60 % повеќе од зимоска, си на нога. Додека да зајде сонцето во 20:00 часот, под дејство на гравитацијата, многу големо количество крв се акумулира во твоите нозе, а кратко потоа следува болка.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Твоите крвни садови се шират од топлото

Високите температури водат до проширување на крвните садови, особено ако долго седиш или стоиш. Само да појдеш до продавница, лицето ти се вцрвува токму поради проширување на крвните садови.

Проширувањето на крвните садови е всушност автоматски одговор на телото кое се обидува да се олади така што поттикнува циркулација и ја насочува нанадвор кон кожата. Лошата страна е тоа што ваквиот природен рефлекс може да ги влоши симптомите на венска инсуфицијенција, зголемувајќи го волуменот на крв што ја држи една вена.

При нормални температури, протокот на крв во кожата изнесува 0.25 литри во минута, додека при високи температури протокот на крв се зголемува за 80 литри во минута. Со цел да се ослободи од топлината, телото ја пренасочува топлината од централните органи кон нанадвор, кон кожата каде таа преку потните жлезди и со помош на летното ветре ќе се ослободи од таа топлина. Срцето е клучниот орган за овој процес, тоа пумпа повеќе крв и на тој начин делува како вентилатор. Речиси 60 % од циркулирачката крв стасува до кожата, што значи 60 % од срцевата работа е посветена на разладување на телото.

Кога срцето почнува побрзо да пумпа, за да циркулира 30 пати повеќе крв кон кожата, се повеќе и повеќе крв се акумулира во нозете, поттикнувајќи непријатност, болка и оток. Оваа состојба е особено нагласена кај луѓето со венска инсуфицијенција. Телото веќе има проблем со испраќање крв назад, од нозете кон срцето, поради неефикасните „еднонасочни вентили за проверка“ во внатрешноста на вените.

Што треба да сториш?

Да пиеш многу течности

Избегнувај да стоиш или да седиш предолго

Спортувај

Одмарај со кренати нозе нагоре

Почни да пиеш Dr. Viton – MOVENS таблети – формула создадена со прецизно одбрани активни состојки кои телото само ги создава, но кои со годините опаѓаат. Поради проверениот природен ефект на состојките, Dr. Viton – MOVENS таблетите несомнено делуваат на секаков вид болка во мускулите, коските или зглобовите.

Формулата на Dr. Viton – MOVENS таблетите се базира на овие 7 активни компоненти кои за 7 дена елиминираат секаков тип на болка, ќе ги опуштат вкочанетите и отечени зглобови и ќе ви ја вратат смислата на летото.

Глукозаминот и Хондротинот ги штитат клетките хондроцити, кои помагаат во одржување на структурата и еластичноста на рскавицата.

Хијалуронската киселина е составен дел од синовијалната мембрана која го обложува секој зглоб и истиот го подмачкува, овозможувајќи непречено и лесно движење.

Колагенот како главна протеинска единица на коските и рскавиците претставува 80 % од вкупните коскени протеини, одговорен за нивната цврстина и еластичност.

Витамин Ц е вклучен со цел да го синтетизира колагенот. Нивната комбинација гарантира поцврсти и поотпорни коски, тетиви, рскавици и крвни садови.

Витамин Д3 ја регулира апсорпцијата на калциумот и фосфорот и на тој начин обезбедува храна за коските. Без него е невозможен нормален раст и развој на коските, но неопходен е во текот на целиот животен век, бидејќи ги прави отпорни на низа болести.

МСМ делува на повеќе нивоа, ги намалува болките во зглобовите, вкочанетоста и отокот. Но, најмногу делува на дегенерацијата на зглобовите кои ја загрозуваат мобилноста.

Пиј Dr. Viton – MOVENS таблети за да не го памтиш летото по болки!

Направи брза онлајн нарачка на Dr. Viton MOVENS таблети:
https://alfalab.mk/proizvodi/movens/

Dr. Viton MOVENS таблетите можете да ги набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, Зегин… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Тинекс, во Супер Тинекс маркетите и во сите подобро снабдени аптеки.

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)