Пиј CLA за да слабееш и додека спиеш

Препораката за оние што сакаат да ја намалат телесната тежина е добро позната: Јади помалку, спортувај повеќе!

Да не се залажуваме, не постои магична формула што ќе го трансформира вашето тело во едно од оние што ги следите на Instagram.

Но, ова никако не значи дека треба да кренете раце од себеси!

На пазарот постои уникатно решение кое делува како катализатор на процесот на слабеење. Станува збор за CLA или конјугирана линоленска киселина чиј главен фокус e топење на масните наслаги.

Ова не е уште еден вештачки суплемент за слабеење кој само ќе ви го расипе желудникот, зборуваме за омега-6 масна киселина која природно се среќава во месото и млекото, особено кај животните кои се хранат со трева. Поттекнува од линоленската киселина во тревата и зрната со кои се хранат животните. До сега, се е природно, зарем не?

CLA суплементите најчесто се прават од линоленската киселина присутна во сончогледовото или маслото од шафон. Под дејство на ензими или „добри бактерии“, линоленската киселина преминува во конјугирана линоленска киселина – финален и безбеден производ за секој организам.

Како CLA води до согорување на мастите?

CLA поттикнува серија хемиски реакции кои стимулираат согорување на мастите во телото. Делува на неколку нивоа:

  • Го забрзува метаболизмот
  • Ја подобрува резистенцијата на инсулин
  • Му помага на телото да ги мобилизира масните резерви
  • Ги сузбива белите (лошите) масни клетки

Како CLA е поврзан со губење на тежината?

Студијата објавена во American Journal of Clinical Nutrition во 2004-тата, откри дека група гојазни мажи и жени кои консумирале CLA една година, во просек, изгубиле 9 % од нивните телесни масти без да направат какви било промени во исхраната и животниот стил. Замислете ги резултатите доколку CLA ја комбинирате со здрави животни навики?

Во 2001, норвешки научници набљудувале 20 возрасни (луѓе во одлична здравствена состојба) кои вежбале 90 минути 3 пати неделно, во период од 12 недели. Оние кои секој ден пиеле CLA, изгубиле повеќе масти за разлика од оние кои само вежбале.

CLA го одржува процесот на губење на тежината и додека одмарате. Истражувањето на Универзитетот во Висконсин-Медисон, откри дека CLA поттикнува согорување на мастите и додека спиете.

Како да дојдете до CLA?

Сигурно заклучивте и сами, телото не може да создаде CLA! Но, затоа тука се капсулите на Dr. Viton – CLA, 30 на број, а секоја од нив содржи 1.000 мг конјугирана линоленска киселина.

Без да се поместите од комфорна зона, без да се откажете од чоколада, CLA ќе ги претвори мастите што ги внесувате во енергија. Но, ако сакате да делува како катализатор, барем малку обрнете внимание на храната и вежбајте барем 10-тина минути дневно.

Здравата телесна тежина никогаш не била толку лесно достапна!

Dr. Viton CLA можете да го нарачате онлајн:
https://alfalab.mk/proizvodi/dr-viton-cla/

Dr. Viton CLA може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, Зегин… во дрогериите на ДМ-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)