8 секојдневни навики кои сите ги правиме, а предвремено ја стареат кожата…

Избегнувајте изложување на сонце

Изложувањето на сонце предизвикува значително оштетување на вашата кожа, избегнувајте да бидете на сонце колку што е можно повеќе. Стоп за намерно сончање, бидејќи тоа е покана за оштетување на кожата. Ако морате да излезете на сонце, носете капа и ставете крема со заштита која нема токсични хемикалии за да ја заштитите вашата кожа.

И на крај, избегнувајте да бидете на сонце кога неговите зраци се најсилни, обично помеѓу 10:00 и 15:00 часот. Ова важи во текот на целата година, а не само во текот на летото

Јадете добро балансирана исхрана

Вклучете многу свежо овошје и зеленчук во вашата исхрана за да ја одржите вашата кожа здрава и да се чувствувате млади. Одличен избор за почеток е да се јадат домати, пиперки, зелен лиснат зеленчук и моркови на редовна основа.

СВРТИ ГО ТРКАЛОТО НА СРЕЌА И ОСВОЈ ПОПУСТ ДО 40% ПОПУСТ ВО АЛФАЛАБ, СЕ ШТО ТРЕБА ДА НАПРАВИТЕ Е ДА ПОЧЕКАТЕ 30 СЕКУНДИ ЗА ДА ВИ СЕ ПОЈАВИ ТРКАЛОТО ЗА ПОПУСТ.

ЗА ДА ЗАПОЧНЕТЕ КЛИКНЕТЕ ОВДЕ

Претходните истражувања понатаму укажуваат дека лошата исхрана со многу шеќер и рафинирани јаглени хидрати го забрзува стареењето на кожата.

Туш со млака вода

Иако е релаксирачки, жешки тушеви не се пријателски расположени за вашата кожа. Ја уништува кожата на горниот слој и исто така доведува до сувост и дехидрираност на кожата. Обидете да туширате со млака вода за да ја зачувате цврстината на вашата кожа и да ја избегнете исушената, стара кожа.

Редовно вежбајте

Се знае дека вежбањето е корисно за нашето целокупно здравје. Покрај зголемување на вашиот имунолошки систем и зголемување на нивото на енергија (меѓу многу други придобивки), се зголемува циркулацијата на крвта, со што се хранат клетките на кожата. Исто така, помага да се ослободат од клеточните остатоци од нашиот систем.

Избегнувајте да се потпирате со раката на брадата

Најверојатно се прашувате како оваа безопасна навика може да предизвика оштетување на кожата. Кога брадата ви се потпира на вашата рака, ја губи еластичноста и може да предизвика кожата да се превитка заедно со предвремени брчки кои можат да се појават. Избегнувајте да се одмарате на вашата рака.

Антиоксиданти

Се знае дека антиоксидантите се борат против слободните радикали, кои ги оштетуваат клетките во нашето тело и во нашата кожа. Витамин Ц и Е се два од трите антиоксиданти за кои се покажало дека го намалуваат ефектот на сонцето врз кожата и го спречуваат забрзувањето на процесот на стареење.

Витамин Ц често може да се најде кај многу видови овошје и други зеленчуци. Витаминот Е е во сончогледово масло, зрна, овес, ореви и млечни производи.

Изберете свила или сатенски навлаки

Она на што спиеш има значително влијание врз вашата кожа. Вообичаената ткаенина  е памук, но ова всушност може да ја оштети кожата и да предизвика брчки поради текстурата на ткаенината кога се трие со твоето лице.

Особено, ако спиете на страната на твоето лице или се движите многу кога спиете, обидете се со помека ткаенина на вашата перница како свила или сатен, што предизвикува помалку триење. Погрижете се, исто така, честопати да ги менувате вашите перници за да избегнете иритација од собирање на мртва кожа и бактерии.

Пијте помалку алкохол

Алкохолот предизвикува дехидрација во телото, а за возврат ја дехидрира кожата која е најголемиот орган на телото. На долгорочно гледиште, може дури и да предизвика други проблеми со кожата, како што е поттикнување на појава на розацеа.

Како добра практика, ограничете го внесот на алкохол за да спречите дехидрација на кожата и да промовирате добро здравје во целина.

Заклучок

Стареењето на кожата е неизбежно и иако немаме контрола врз тоа како ќе ја изгледа нашата кожа кога ќе старееме, сепак можеме да примениме некои од техниките што се дискутирани погоре, не само за да се постигне млада кожа, туку и за да живееме здрав начин на живот кој природно ќе зрачи со здравје и убавина!