4 најдобри витамини за вашата кожа

Грижата за вашата кожа треба да биде суштински дел од вашиот режим за здравје. Впрочем, таа е најголемиот орган на вашето тело. Првото нешто што сугерираат повеќето експерти за одржување на здравјето на кожата е да се ограничи изложувањето на сонце, поради штетните УВ зраци.

Но, сонцето не е толку лошо. 10-15 минути дневно на сонце помага да се произведува витамин Д. Витаминот Д е еден од најдобрите витамини за вашата кожа, заедно со витамини Ц, Е и К. Осигурајте се дека имате доволно витамини кои го задржуваат вашиот изглед млад, а вашата кожа здрава. Ова придонесува за намалување на:
црвенило
брчки
груба кожа
сува кожа
Есенцијалните витамини на кожата се достапни во дополнителна форма, но тие исто така се наоѓаат во производите за нега на кожата. Дознајте повеќе за овие четири есенцијални витамини и како тие можат да ви помогнат да постигнете оптимално здравје на кожата.

Витамин Д
Витаминот Д се апсорбира кога телото е изложено на сончева светлина. Холестеролот се претвора во витамин Д кога тоа се случува. Црниот дроб и бубрезите го транспортираат витаминот Д низ телото со што се создаваат здрави клетки. Ова ја вклучува кожата, каде што витаминот Д игра важна улога во тонот на кожата. Помага и во лекувањето на псоријазата.

Можете да го зголемите внесот на витамин Д со:
10 минути изложување на сонце, дневно (прво проверете кај вашиот лекар, особено ако имате историја на рак на кожата)
житарки за појадок, сок од портокал и јогурт
лосос, туна

Витамин Ц
Витаминот Ц се наоѓа на високо ниво во епидермисот (надворешниот слој на кожата), како и на дермисот (внатрешниот слој на кожата). Нејзините својства за борба против рак (антиоксиданси) и нејзината улога во производството на колаген помагаат вашата кожа да биде здрава. Ова е причината зошто витаминот Ц е една од клучните состојки пронајдени во многу производи за нега на кожата.

Со витамин Ц кожата се штити од штетните УВ зраци на сонцето. Тоа го прави со намалување на оштетувањето на клетките и учество во процесот на заздравување на телесните рани. Витаминот Ц, исто така, може да помогне во отстранувањето на знаците на стареење поради неговата витална улога во природната колагенска синтеза на телото. Помага за лекување на оштетена кожа, а ја намалува појавата на брчки. Препораката за внес на витамин Ц е 1.000 mg дневно. Доколку забележите дека имате недостаток на витамин Ц можете да јадете повеќе портокали, јагоди, брокули и спанаќ.

Витамин Е
Како витамин Ц, витаминот Е е антиоксиданс. Ја штити кожата од оштетување од сонце. Витаминот Е ја апсорбира штетната УВ-светлина од сонцето кога се нанесува на кожата. Ова помага за спречување темни дамки и брчки.

Природно, телото произведува витамин Е преку себумот, мрсна супстанција која се движи низ порите на кожата. Себумот помага во одржувањето на кожата и спречува сувост. Ако имате особено сува кожа, витаминот Е може да помогне да се отстрани недостатокот на себум. Витаминот Е, исто така, помага во лекувањето на воспаление на кожата. Витамин Е е достапен кај повеќе производи за нега на кожа, а може дел да се внесува и преку секојдневната исхрана. Можете да го зголемите внесот со ореви, семиња, бадеми, лешници и семки од сончоглед.

Витамин К
Витаминот К е од суштинско значење во процесот на коагулација на крвта во телото, кој му помага на телото да залечи рани, модринки и сл.  Исто така, се смета дека основните функции на витаминот К помагаат со одредени проблеми на кожата, како што се:
стрии
проширени вени
лузни
темни дамки
подочници

Витамин К може да се најде во многу креми за кожа и помага во лекувањето на различни проблеми со кожата. Лекарите често користат креми кои содржат витамин К кај пациенти кои претходно биле подложени на операција за да се намали отокот и модринките. Помага при заздравување на кожата.

Витамините се од суштинско значење за здравјето на кожата
Витамините се од суштинско значење за вашето здравје и телесните функции, недостатоците на витамините може да предизвикаат негативни ефекти врз кожата. Витамините Ц и Е играат важна улога во заштитата на кожата од сонцето, недостатоците може да го зголемат ризикот од оштетување на кожата, вклучувајќи и рак на кожата. Според Центрите за контрола на болести и превенција, ракот на кожата е најчестиот тип на рак во САД.