Водич од неколку чекори за нега на кожа

Чистење: Изберете средство за чистење што не ја остава кожата мрсна после миење. Чистете го лицето не повеќе од два пати на ден, или само еднаш, ако имате сува кожа и не користите шминка.

Избегнувајте често миење, бидејќи тоа значи дека природните масла на вашата кожа се изгубени.

Серуми: Серум со витамин Ц се препорачува за здрава, мазна и затегната кожа без брчки. Се нанесува или навечер или наутро.

Обично овие серуми се збогатени со ефективен витамин Ц и Е.

Moisturizer: Дури и на мрсната кожа и е потребно навлажнување, но користете лесна формула или гел што не ги блокира вашите пори, како лосион за лице.

Заштита од сончање: Нанесете средство за заштита од сончева светлина најмалку 30 секунди пред да се упатите на отворено.

Оние со потемен тен на кожата, всушност, бараат повеќе заштита од сонце, бидејќи хиперпигментацијата е потешко да се поправи.

Изберете производи кои одговараат на типот на вашата кожа и чувствителност, и не заборавајте да ги прочитате упатствата. Започнете со основна и едноставна рутина за да видите како реагира вашата кожа.

Откако ќе се чувствувате пријатно и удобно во сопствената кожа, тогаш можете да додадете дополнителни производи како што се маски и третмани за подобрување на здравјето на вашата кожа.

И не заборавајте да ги тестирате новите производи, особено ако се сомневате дека имате чувствителна кожа. Ова може да ви помогне да ги идентификувате потенцијалните алергиски реакции.

Dr. Viton Vitamin C Serum  можеш да го купиш во аптеките на  Еурофарм, Зегин, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети во DM-дрогерии и Cosmo – Tinex и сите подобро снабдени аптеки.

можеш да го нарачаш онлајн на https://alfalab.mk/proizvodi/vitamin-c-serum/

Или на телефонскиот број: 02 3218 821 (Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот )

Dr. Viton Vitamin C Serum ќе ти го доставиме на твојата домашна адреса со брза пошта!