Трикови за брзо слабеење

Кога сте на диета, секој сака да ви понуди поддршка или совет. Некои од советите ќе ви помогнат, други пак ќе ве однесат во погрешна насока. Секој човек е различен и реагира различно на совети и стратегии за слабеење. Во овој текст ќе прочитате за неколку стратегии кои гарантираат успех.

Посветеност
Губењето телесна тежина и потоа одрѓувањето на таа тежина зависат од посветеноста, а сигурно е дека тоа треба во текот на целиот живот, не само кога ќе ја постигнете целта. Наместо фокус на диета, треба да размислите малку пошироко, односно промена на животниот стил. Кога луѓето се фокусираат исклучиво на целта за да ослабат, тие често остануваат без насоки за тоа како да ја постигнат таа цел. Фокусот треба да го насочите на здрав начин на живот, а потоа и на здрава тежина.

Визуелна „измама“
Методот на визуелна „измама“ во однос на порциите е многу корисен. Половина од вашата чинија нека биде зеленчук и малку овошје, една четвртина зрна и една четвртина здрави протеини. Додајте здрави масти, како ореви или авокадо, и млечни производи со маснотии, колку што е потребно. Седнете и фокусирајте се на вашата храна додека јадете. Ова ќе ви помогне да бидете свесни за тоа колку јадете и колку сте полни со чувство.

Совети и трикови
Користете помали чинии и прибор за сервирање. Во ресторан никогаш не го јадете целиот оброк, едната половина спакувајте ја за дома. Мезето како главно јадење помага при контрола на апетитот и задоволување на потребата за храна. Бидете внимателни – некои предјадења имаат повеќе калории од главно јадење.
Пијте чаша вода 15 до 20 минути пред јадење за да немате огромна потреба за храна. Водата делумно ќе ја задоволи вашата желба за јадење. Никогаш не дозволувајте да бидете премногу гладни. Ова води кон прејадување.

Освежете ја вашата исхрана
Обидете се да не ги гледате вашите нови навики за јадење како рестриктивни. Можете да го намалите внесот на калории и да ги вклучите вкусна храна во вашата исхрана.


Совети и трикови
Бидете авантурист и заменете ја брзата храна и помфритот со печен компир.
Сменете здодевен бел ориз за нешто поегзотично (дури и похранливо).
Тргни го утринското капучино и почни со јогурт без маснотии, измешан со мед, ленено семе, бобинки и малку житарици со високо ниво на влакна.
Јадете суво овошје наместо чоколади.

Движењето е мајка на слабеењето
Да, ќе изгубите тежина со намалување на калориите. Но секојдневно вежбање и пешачење е неизбежен дел. Покрај согорувањето на калории, ќе го намалите ризикот од одредени медицински состојби и ќе го продолжите вашиот животен век. Се препорачува 30 минута физичка активност или пешачење секој ден, а доколку не сте во можност барем 3 пати неделно.

Ова може да резултира со намален крвен притисок и зголемено губење на тежината. Возење велосипед, трчање и пливање се основа за физичко здравје. Тие можат да ги намалат кардиоваскуларните болести, да ја зголемат коскената густина и да ја подобрат флексибилноста.

Побарајте поддршка
Тоа може да биде вашиот брачен другар, колега, онлајн група за поддршка, лекар или тренер; бидете сигурни дека имате некој кој ќе внимава на вашата одговорност.

Треба да биде некој кој ќе ве слуша кога ќе бидете фрустрирани или уморни, и исто така ќе ве расположи.