Топ 7 витамини за здрави очи

Лутеин
Антиоксидант чиј прекар е „витамин на очите“, лутеинот ги штити и очите и кожата. Овој антивоспалителен, каротеноиден фитонутриент се наоѓа во храна како лиснат зелен зеленчук, жолчки од јајце, агруми и портокалови зеленчуци и овошја.  Откако се консумира, се транспортира околу телото, особено на деловите на очите наречени макула и леќа. Истражувачите на универзитетот Харвард откриле дека дополнувањето со лутеин од шест милиграми дневно може да го намали ризикот за макуларна дегенерација во просек за 43 проценти.

Наша препорака: San Sebastian – Спирулина / 600 таблети
Спирулината е најкомплетна и најмоќна храна на светот. Таа е богат извор на хранливи состојки со концентрација поголема од било која храна, зеленчук, овошје, семе или билка и има бројни полезности за човечкиот организам. Содржи количество на ЛУТЕИН и ЗЕАКСАНТИН. Го зајакнува имунитетот, храни, прочистува, обновува, подмладува и штити од болести.

Spirulina San Sebastian може да го набавите во аптеките на: Еурофарм, Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети… во дрогериите на ДМ-дрогерии, Cosmo – Тинекс и во сите подобро снабдени аптеки.
Или нарачајте ONLINE со кликнување на копчетo КУПИ ВЕДНАШ

Повелете со нарачка на 02 3218 821

Зеаксантин
Постојат повеќе од 600 различни видови каротеноиди кои се наоѓаат во природата, но само околу 20 се пробиваат во очите. Лутеин и зеаксантин се најважни, бидејќи тие се транспортираат во највисоки количини во деликатната макула на очите. Исто како лутеин, зеаксантинот го заштитува ткивото на окото, леќата и макулата, што го чисти видот и го спречува сјајот, осетливоста на светлината или нарушувањата како катаракта.

Витамин Ц
Антиоксидантниот витамин Ц не само што се бори со настинки – тој исто така помага на нашиот вид во борбата против слободните радикали, помагајќи најголема апропција на минерали и хранливи материи.  Истражувањата покажуваат дека многу луѓе низ светот имаат недостаток од овој суштински витамин кој помага да се поправи оштетеното ткиво, ги забавува инфламаторните реакции, ги спречува клеточните мутации и многу повеќе. Една долгорочна студија, исто така, покажа дека кај 3.000 возрасни лица (на возраст од 43 до 86 години), катаракта била 60 проценти намалена кај луѓето кои користеле мултивитамини со витамин Е или со витамин Ц.

Витамин Е
Витаминот Е, витамин А и витамин Ц функционираат заедно за да ги задржат клетките и ткивата силни и заштитени од ефектите на воспалението. Овие антиоксиданси растворливи во масти го намалуваат ризикот од дегенерација на макуларна возраст, плус консумирање многу витамин Е и витамин А заедно се покажа дека го подобрува лечењето и видот кај луѓето кои подлежат на операција поврзана со очни болести. Одредени истражувања покажаа дека луѓето имаат околу 25 проценти помал ризик за развој на напредни фази на макуларна дегенерација кога консумираат најмалку 400 мг витамин Е дневно, особено кога се земаат со витамин А (како бета-каротин), витамин Ц и цинк. Една студија од 2008 година, која вклучува 35.000 возрасни лица, открила оние со највисоки нивоа на лутеин и витамин Е имале значително помал ризик од катаракта од оние со пониски дози.

Цинк
Истражувањата покажале дека цинкот во комбинација со други витамини помага во заштитата на мрежницата и за дегенерација на макулата. Цинкот е еден од најважните хранливи материи за помагање при апсорпција на хранливи материи (тој е вклучен во повеќе од 100 метаболички процеси) и овозможува правилно отстранување на отпадот, што се бори против воспаление и клеточно оштетување.  Цинкот ги користи ткивата во очите, бидејќи игра клучна улога во правилната клеточна поделба и раст на клетките, одржувајќи здрава циркулација, балансирачки хормони кои ги спречуваат автоимуните реакции и контролирање на воспалителни цитокини кои го напаѓаат ткивото. Човечкото тело не синтетизира цинк што му е потребен, па затоа треба да добиеме доволно од извори како риба и ореви.

Витамин А (бета каротин)
Според извештајот на Journal of the American Medical Association of Opthamaology, соодветно количество витамин А е клучно против ксерофталмијата и ноќното слепило. Витаминот А е антиоксидант и се покажа дека го спречува губењето на видот предизвикано од дегенеративни состојби, како што се катаракта и макуларна дегенерација.

Студиите, исто така, покажуваат дека витаминот А со други антиоксиданти помага во забавување на прогресијата на невропатија (оштетување на нервите) – вклучувајќи дијабетска невропатија – проблеми со очите предизвикани од дијабетес.

Омега-3 масни киселини
Омега-3 масните киселини имаат огромни придобивки за десетици различни здравствени состојби, сите бидејќи се антивоспалителни и можат да ги забават ефектите од стареењето. Рибите се одличен избор на омега 3 масни киселини.
Тие се моќни во заштитата на ткивото – толку многу што обично им се даваат на лицата со хронично оштетување на ткивото, како оние со артритис и срцеви заболувања. Омега-3 го стабилизира нивото на шеќер во крвта, кое ги намалува воспалителните реакции, помага во борбата против оштетувањето на очите предизвикано од дијабетес, ја подобрува циркулацијата и помага да се спречи мутирањето на клетките.

Наша препорака: Dr. Viton – Омега 3 60 софтгел капсули
Д-р Витон Омега-3 капсулите содржат полизаситени омега 3 есенцијални масни киселини и тоа: еикозапентанонска (EPA) и докозахексаеноична киселина (DHA), кои човечкото тело не може само да ги синтетизира, туку потребно е да се внесат преку храната или како додаток. Потребната дневна доза е 250 mg EPA и DHA. Есенцијалните масни киселини, играат важна улога во организмот, бидејќи тие сe градбени единки на хормоните (простагландини, леукотриени, тромбоксан и други) но, исто така се и есенцијални компоненти на клеточните мембрани. Омега 3 масните киселини делуваат антивоспалително, го регулираат нивото на холестеролот и триглицеридите, преку воспоставување на рамнотежа помеѓу добриот и лошиот холестерол. На овој начин, се заштитува срцето и крвните садови и се намалува ризикот од хипертензија. Исто така, е потврдено дека ја спречуваат појавата и развојот на артериосклерозата (стеснување на крвните садови поради акумулација на масти во ѕидовите на крвните садови).

Повелете со директна онлајн нарачка
https://alfalab.mk/proizvodi/omega3