Најдобра храна за здравјето на очите

Се прашувате што е клучот за витамините кои ви се потребни за здравјето на очите и за заштита на видот. Прв чекор е здравата исхрана, овошје и зеленчук, но не преработени. Зачувајте ги антиоксидантите во вашата храна со тоа што ќе ги јадете веднаш по миењето и сечењето и ќе готвите на многу ниска температура за да избегнете уништување на деликатни фитонутриенти. Обидете се, исто така, да купите органски, свежи, зеленчуци и овошја, за да добиете највисоки концентрации на витамини и најниски количини на пестициди или други токсични хемикалии.

Погледнете што е клучно за здравјето на очите: 
Моркови и сок од морков;
Зелен лиснат зеленчук (репка, кељ, синап, спанаќ);
Брокула, карфиол, зелка;
Цитрусни плодови (портокали, грејпфрут, лимон и лимета);
Слатки компири;
Грав;
Јајца (вклучувајќи ја жолчката);
Бобинки;
Папаја, манго, киви, диња;
Пченка;
Црвени пиперки;
Грашок;
Ореви и семиња (сончоглед, сусам, лешник, бадем, бразилски ореви, итн.);
Морски плодови, омега-3 храна и храна богата со цинк (лосос, скуша, сардини, харинга, халибути, туна, итн.);