Со овие навики, ХИПЕРТЕНЗИЈАТА може да се победи: 4 совети од познатиот кардиолог Марк Франклин за ЗДРАВО СРЦЕ и КРВНИ САДОВИ!

Високиот крвен притисок или хипертензијата со право се нарекува „тивок убиец“. Општо, нема симптоми или некои знаци кои главно се игнорираат, како што се главоболки, тинитус или заматен вид.

Доколку не се третира соодветно, високиот крвен притисок може да предизвика многу други компликации како што се срцев удар, оштетување на бубрезите, мозочен удар, губење на видот, а се тоа може да остави фатални последици.

Ако ви е дијагностицирана хипертензија, лекарите ве советуваат да се придржувате до:

Промените во животниот стил, како:  редовна физичка активнос, намалување прекумерната тежина, здрава храна и повеќе Омега 3 и секако редовно следење на крвниот притисокот и неговото варирање.

Намален внес на сол

Треба да се избегнувате храна што содржи многу сол, како што е конзервирана храна и грицките.

Особено кога хипертензијата ве мачи, солената храна може да направи дополнителен проблем.

Има многу други убави и здрави зачини кои може да му дадат убав вкус на јадењето без да го пресолувате.

Кофеинот и никотинот се строго забранети

Кофеинот доведува до кратко, но драматично зголемување на крвниот притисок кај луѓето кои имаат нормален крвен притисок, но и кај оние кои страдаат од хипертензија.

Покрај тоа што предизвикува зголемување на крвниот притисок, може значително да го ослаби дејството на лековите.

Никотинот е исто така фактор на ризик за кардиоваскуларни заболувања, бидејќи е метаболички активен, што значи дека го менува нивото на хормони во телото како што се адреналин, ендорфин, хормон за раст, пролактин и го зголемува холестеролот во крвта, што доведува до застој во крвните садови.

Повеќе Омега 3

Особено доколку на вашата трпеза нема 4 пати неделно масна риба. Омегата е основата во третирањето на крвниот притисок.

Огромна е разликата при решавање на проблемот кај лица кои земаат Омега 3 и се на терапија и лица кои
земаат само редовна терапија.

Нема ненадејно покачување на притисокот, времето на стабилизирање трае пократко кога суплементирате активно Омега 3 масни киселини.

Секој кој страда од хипертензија задолжително треба да внесува дневно 1000мг Омега 3 масни киселини.

Редовно мерење на притисокот во домашни услови

Редовната контрола на крвниот притисок е – половина здравје.

Многу е важно секогаш покрај себе да имате брз и прецизен апарат за мерење на крвниот притисок кој ќе биде вашиот матичен лекар за тоа што да правите доколку притисокот е покачен.

Секогаш инвестирајте во добар дигитален апарат кој

Ќе ви даде точни резултати, а со тоа ќе може да реагирате соодветно и да пристапите кон соодветната терапија, храна и секако дали треба да мирувате и сл.

– Ако ги следите овие правила, вие сте на добар пат. Лекувањето или ублажувањето на последиците и намалувањето на ризикот од кардиоваскуларни болести е сигурно, вели кардиологот Марк Френклин.

Auron TMB 1117 може да ги нарачате онлајн:
https://alfalab.mk/proizvodi/auron-tmb-1117/

Аурон апаратите може да ги може да ги набавите во аптеките на: Виола, Плус Фарма, Галениум, Бети, Зегин и сите подобро снабдени аптеки.

Или на телефонскиот број: 02 3218 821
Секој работен ден од 8:30 до 16:30 часот
(Достава до домашна адреса со брза пошта)